2024-02-08

Lot z psem lub kotem na pokładzie – czy to możliwe?

Planujesz lot z psem lub kotem? Sprawdź, jak zorganizować bezpieczny i komfortowy transport dla swojego czworonożnego przyjaciela!

Lot z psem lub kotem na pokładzie – czy to możliwe?

Planujesz daleką podróż i nie wyobrażasz sobie zostawić swojego pupila w domu? Lot z psem lub kotem samolotem po odpowiednim przygotowaniu jest jak najbardziej możliwy! Należy jednak podjąć pewne kroki, by zorganizować bezpieczny transport. Lot ze zwierzętami to bowiem nie tylko kwestia logistyki i przepisów, ale także komfortu czworonożnych towarzyszy. Przed zakupem biletów lotniczych warto dowiedzieć się o tym więcej!

W poniższym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom lotu z psem lub kotem na pokładzie. Omówimy też istotne regulacje i wymogi linii lotniczych, a także przedstawimy praktyczne wskazówki, które pomogą uczynić taką podróż bezstresową dla Ciebie i Twojego pupila!

Najważniejsze informacje:

  • Nie istnieją uniwersalne globalne przepisy dotyczące lotniczego transportu zwierząt. Należy zatem każdorazowo sprawdzać normy prawne obowiązujące w kraju, do którego planowany jest lot z psem lub kotem na pokładzie.
  • Każda linia lotnicza może posiadać odmienne procedury dotyczące lotu ze zwierzętami, a także ustalać własne stawki za konkretny typ i warunki przewozu.
  • W większości przypadków na pokładzie samolotu mogą znajdować się tylko psy i koty, a pozostałe zwierzęta bez względu na wagę i gatunek są transportowane w lukach bagażowych.
  • Dla zwierząt, z którymi planujemy podróż za granicę, potrzebny jest paszport. Lot samolotem z kotem lub psem będzie wymagał też posiadania określonego transportera.
  • Więcej bieżących informacji na temat transportu zwierząt można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Jakie zwierzęta można przewozić na pokładzie samolotu?

Zasady dotyczące transportu zwierząt na pokładzie samolotu zależą od indywidualnej polityki danych linii lotniczych i mogą się różnić. W większości przypadków dopuszczalny jest przewóz małych psów oraz kotów pod pewnymi warunkami.

Zgoda na transport, a także jego warunki i określenie miejsca są podyktowane wytycznymi konkretnego przewoźnika. Łączy się to również z dodatkowymi opłatami, których wysokość jest zależna m.in. od wagi pupila. Do legalnego transportu potrzebny jest też dopasowany kontener (transporter) zapewniający zwierzęciu swobodę ruchu.

To, czy kot lub pies zostanie przewieziony w kabinie pasażerskiej, czy też w luku bagażowym będzie podyktowane polityką wybranych linii lotniczych oraz przepisami danego kraju. Oto czynniki, które mogą wpłynąć na dopuszczenie pupila do transportu lotniczego:

  • Waga i rozmiar: Zwierzę wraz z transporterem musi mieścić się pod fotelem przed pasażerem. Istnieją limity wagowe i wymiary akceptowane przez linie lotnicze. W praktyce zgodę na lot z psem lub kotem na pokładzie otrzymają tylko właściciele najmniejszych czworonogów z odpowiednio dopasowanymi kontenerami przewozowymi. 
  • Zdrowie i wiek pupila: Zwierzęta muszą być zdrowe i zazwyczaj powinny mieć ukończony określony wiek (często np. 8-10 tygodni).
  • Transporter: Zwierzę musi być przewożone w odpowiednim, bezpiecznym oraz wentylowanym transporterze zapewniającym swobodę ruchów.
  • Dokumentacja: Wymagane może być przedstawienie dokumentacji zdrowotnej i szczepień zwierzęcia, a także spełnienie wymogów kraju docelowego (np. paszport, chip, certyfikat zdrowia, zezwolenie na import).
  • Liczba zwierząt: Linie lotnicze często ograniczają liczbę zwierząt, które mogą być przewożone na pokładzie jednego lotu.
  • Długie loty: Niektóre linie lotnicze mogą wymagać, aby zwierzęta na długich lotach były przewożone jako bagaż nadany, w specjalnie przystosowanych przestrzeniach ładunkowych. 
  • Rasy: Niektóre rasy psów i kotów, zwłaszcza te z krótkimi pyskami (np. buldogi), mogą mieć ograniczenia w przewozie ze względu na problemy zdrowotne związane z lotem. Przed zakupem biletu i decyzją o podróży należy skonsultować tę kwestię z liniami lotniczymi, przedstawiając wymagane zaświadczenia od weterynarza.

Jak kupić bilet lotniczy dla psa lub kota?

Bilet lotniczy dla psa lub kota to tak naprawdę dodatkowa opcja biletu pasażerskiego. Na etapie jego zakupu, czyli wypełniania formularza z preferencjami wystarczy zaznaczyć, że chcemy podróżować z pupilem na pokładzie. Kolejno pojawią się pytania dotyczące szczegółów takiego transportu, które zakwalifikują go do określonego typu przewozu.

W zależności od polityki danych linii lotniczych, a także wagi pupila, będziemy mogli przewozić go w kabinie pod fotelem lub w luku bagażowym. Planując lot z psem lub kotem samolotem, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • 1
    Wybierz przyjazną zwierzętom linię lotniczą i sprawdź wymogi ich transportu lub skontaktuj się bezpośrednio z przewoźnikiem. W ten sposób uzyskasz odpowiedzi na pytania o to, ile kosztuje bilet lotniczy dla psa lub kota, jakie są wymagania dotyczące przewozu (np. waga pupila), a także jakie wymogi musi spełnić transporter.
  • 2
    Dokonaj rezerwacji lotu – można to zrobić online przez stronę internetową linii lotniczych, aby móc jednocześnie zgłosić zwierzę i upewnić się, czy wszystkie przekazane dane są precyzyjne. Zwykle możesz dokonać rezerwacji dla zwierzęcia podczas zakupu własnego biletu. W innych przypadkach będzie to osobne bookowanie miejsca dla zwierzęcia w luku bagażowym.
  • 3
    Ureguluj opłaty – koszt transportu zwierząt samolotem może się znacznie różnić w zależności od linii lotniczych i rodzaju przewozu (w kabinie lub jako bagaż nadany). Istnieje możliwość wcześniejszego uregulowania środków przelewem lub uiszczenia opłat w dniu wylotu na lotnisku (w pierwszym wypadku zwykle wychodzi taniej).
  • 4
    Pamiętaj, aby podczas odprawy na lotnisku mieć przy sobie wszystkie wymagane dokumenty, takie jak paszport psa lub kota od weterynarza, a także transporter odpowiadający wymogom przewoźnika. Zadbaj również o swoje dokumenty, których potrzebujesz w podróży lotniczej do danego państwa: dowód osobisty, paszport, karta EKUZ, ubezpieczenie turystyczne.

Warto wiedzieć!

Linie lotnicze często umożliwiają właścicielom przewożonych zwierząt wejście na pokład samolotu wcześniej niż innym pasażerom, aby zapewnić im więcej czasu na uspokojenie pupila oraz umieszczenie transportera we właściwej pozycji pod fotelem. Niemniej, podróżując z psem lub kotem samolotem, warto przybyć na lotnisko 2-3 godziny wcześniej niż zwykle. Dzięki temu zyskasz dodatkowy czas na wszelkie formalności związane z nietypową odprawą.

Jakie linie lotnicze umożliwiają lot z psem lub kotem?

Transport zwierząt samolotem umożliwiają m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT oraz niektóre międzynarodowe linie, które kooperują na polskich lotniskach, m.in.: Lufthansa, KLM, Air France. Zasady i opłaty mogą się różnić w zależności od przewoźnika, dlatego zawsze należy skontrolować aktualny regulamin dotyczący wymogów transportowych. Możliwości kupna biletu lotniczego dla psa lub kota nie oferuje jednak wiele tak zwanych tanich linii, czyli np. Ryanair, WizzAir czy EasyJet (wyjątkiem jest pies przewodnik w samolocie).

Transport zwierząt na pokładzie samolotu akceptują zwykle następujące linie lotnicze:

  • 1
    PLL LOT – umożliwia przewóz psów i kotów zarówno w kabinie, jak i w luku bagażowym, w zależności od wagi i rozmiaru zwierzęcia. Wymaga to posiadania odpowiedniego transportera, a także wcześniejszej rezerwacji, za co może obowiązywać dodatkowa opłata podyktowana zasadami danego rejsu. W przypadku niektórych tras mogą obowiązywać dodatkowe ograniczenia lub wymagania.
  • 2
    Delta Air Lines – firma zezwala na przewóz małych psów, kotów i ptaków w kabinie w przypadku większości lotów.
  • 3
    American Airlines – linie pozwalają na przewożenie psów i kotów w kabinie pod warunkiem, że transporter mieści się pod siedzeniem.
  • 4
    United Airlines – oferuje program PetSafe dla zwierząt, które nie kwalifikują się do przewozu w kabinie, zapewniając transport w klimatyzowanych przestrzeniach ładunkowych.
  • 5
    Lufthansa – akceptuje większość psów i kotów w kabinie. Większe zwierzęta mogą podróżować jako ładunek w specjalnie dostosowanych do tego celu lukach bagażowych.
  • 6
    Air France – pozwala na przewóz psów i kotów w kabinie, jeśli całkowita waga zwierzęcia wraz z transporterem nie przekracza 8 kg.
  • 7
    KLM – umożliwia przewóz kotów i psów w kabinie w przypadku większości lotów pod warunkiem, że transporter mieści się pod siedzeniem.
  • 8
    British Airways – akceptuje zwierzęta domowe, ale muszą one podróżować jako ładunek w luku bagażowych. Są też przewożone na zasadach IAG World Cargo.

Nie zapomnij o polisie podróżnej!

Planujesz lot samolotem i podróż za granicę? Pamiętaj o karcie EKUZ oraz prywatnym ubezpieczeniu turystycznym! Powinno ono obejmować m.in. koszty leczenia, OC w życiu prywatnym, a także rozszerzenia odpowiadające indywidualnym potrzebom. Przydatnym wsparciem w trudnych sytuacjach może okazać się również ubezpieczenie assistance w podróży ← wejdź w link i dowiedz się więcej! 

Wybór odpowiedniej polisy na wyjazd ułatwi Ci nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Znajdziesz w nim urozmaiconą ofertę polis podróżnych. Ubezpieczenie wykupisz zdalnie już w kilka minut, bez wychodzenia z domu!

Sprawdź także: Czy można ubezpieczyć zwierzęta domowe?

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Do jakich krajów pies musi mieć paszport?

    Wszystkie psy podróżujące między krajami członkowskimi UE i EOG muszą posiadać paszport wydany przez uprawnionego weterynarza (koszt około 100 zł). Taki dokument zawiera nie tylko informacje o szczepieniach, ale także o chipie, który powinien być wszczepiony zwierzęciu. Mikroczip jest standardowym wymogiem identyfikacyjnym dla zwierząt podróżujących między krajami UE. Kraje takie jak Szwajcaria, Norwegia, i Islandia również wymagają paszportów dla psów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

  • 2
    Jak wyrobić paszport dla zwierząt domowych?

    Aby uzyskać paszport dla psa lub kota należy udać się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii. Zbada on naszego pupila, a następnie wprowadzi pod skórę mikrochip (lub zweryfikuje chip, jeśli zwierzę było chipowane wcześniej). Wyrobienie paszportu w Polsce kosztuje około 100 zł. Dodatkowe koszty wydania dokumentu mogą się wiązać się np. z koniecznością przeprowadzenia badań lub uzupełnienia braków w zabiegach medycznych zwierzęcia.

  • 3
    Jakie są opłaty za przewóz zwierząt na pokładzie samolotu?

    Opłaty za przewóz zwierząt na pokładzie samolotu mogą się znacząco różnić w zależności od linii lotniczych, trasy lotu, wielkości zwierzęcia oraz sposobu przewozu (w kabinie lub w luku bagażowym). Wszystko zależy zatem od zasad naliczania opłat u danego przewoźnika. Szukając ekonomicznego transportu zwierząt na pokładzie samolotu, warto porównać stawki w różnych liniach lotniczych. Ponadto za przewóz psa w luku bagażowym mogą obowiązywać inne ceny niż za przewóz zwierzęcia w kabinie pasażerskiej.

Oceń artykuł

5.00
(5)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku