2024-04-19

Paryż – zabytki, atrakcje, zwiedzanie

Odkryj uroki stolicy Francji!

Paryż – zabytki, atrakcje, zwiedzanie

Stolica sztuki, kolebka bohemy, miasto zakochanych – Paryż ma różne oblicza i inspiruje nie tylko artystów. Swoimi klimatycznymi uliczkami, urokliwymi kafejkami i restauracjami, słynnymi zabytkami i muzeami przyciąga miliony turystów. Jeśli Ty również planujesz odwiedzić stolicę Francji albo dopiero szukasz pomysłu na weekendowy wypad, przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, co warto zobaczyć w Paryżu i jak zaplanować zwiedzanie!

Najważniejsze zabytki i atrakcje Paryża:

  • Wieża Eiffla – wizytówka Paryża, zbudowana pod koniec XIX w. z okazji Wystawy Światowej, na stałe wpisała się w krajobraz stolicy Francji.
  • Luwr – jedno z najsłynniejszych muzeów na świecie dysponujące tysiącami eksponatów z charakterystycznym wejściem w kształcie szklanej piramidy.
  • Katedra Notre-Dame – symbol Paryża i arcydzieło architektury sakralnej, zniszczone w pożarze w 2019 r. Jest szansa, że zostanie otwarta dla zwiedzających jeszcze w tym roku.
  • Łuk Triumfalny – wzniesiony z inicjatywy Napoleona, by upamiętnić zwycięstwa armii francuskiej, dumnie góruje nad placem Charles'a de Gaulle’a.
  • Pola Elizejskie – reprezentacyjna aleja Paryża.
  • Wersal – kompleks pałacowy pełniący niegdyś funkcję królewskiej siedziby, wzniesiony za panowania Ludwika XIV.
  • Disneyland – słynny park rozrywki oddalony od Paryża o ok. 30 km.

Co warto wiedzieć przed podróżą do Paryża?

Paryż jest obecnie największą aglomeracją UE. W samym mieście mieszka ponad 2 mln osób, a cały kompleks liczy ok. 12 mln mieszkańców. Najważniejsze zabytki skupione są jednak na niezbyt dużym obszarze, co ułatwia zwiedzanie.

  • Miasto podzielone jest na 20 dzielnic. Wstęga Sekwany przecina je na część północną i południową.
  • Planując zwiedzanie Francji, warto uwzględnić, że stolica leży w północnej części kraju.
  • Paryż cechuje układ koncentryczny z gwieździście rozchodzącymi się ulicami i alejami, co widać na przykładzie placu Charles’a de Gaulle’a.
  • Do Francji można wjechać na podstawie dowodu osobistego bądź paszportu.
  • Pamiętaj o wyrobieniu karty EKUZ, uprawniającej do korzystania z podstawowych usług medycznych. Wskazane jest też wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Przeczytaj więcej o ubezpieczeniu do Francji.
  • Na terytorium Francji obowiązuje drugi stopień zagrożenia terrorystycznego w trzystopniowej skali. Więcej na temat aktualnych zaleceń dla podróżujących do Francji znajdziesz w serwisie gov.pl.

Zabytki i atrakcje turystyczne Paryża

Paryż, zważywszy na jego bogatą historię i znaczenie kulturalne, obfituje w miejsca warte odwiedzenia. W zależności od czasu, jakim dysponujesz, konieczny będzie wybór, które z nich chcesz zobaczyć przede wszystkim. Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy listę najważniejszych atrakcji:  

Wieża Eiffla

Wzniesiona z okazji odbywającej się w Paryżu Wystawy Światowej w 1889 r. „Żelazna dama” zdecydowanie zajmuje pierwsze miejsce wśród najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Paryża. Nazwa mierzącej 324 m wysokości wieży pochodzi od nazwiska Gustave’a Eiffla. Na jej szczyt prowadzi ponad 1,5 tys. stopni, można również skorzystać z windy. Wieża czynna jest do godzin nocnych, roztaczającą się z tarasów widokowych panoramę Paryża można zatem podziwiać za dnia, jak i rozświetloną nocnym blaskiem.

Katedra Notre-Dame de Paris

Kto nie zetknął się z postacią dzwonnika zamieszkującego paryską katedrę czy to za sprawą powieści Wiktora Hugo czy filmu lub bajki, powstałych na jej podstawie? Katedra Najświętszej Marii Panny to kolejny symbol Paryża i chociaż mocno ucierpiała w pożarze w 2019 r., dzięki sprawnie podjętej odbudowie, ma szansę zostać ponownie otwarta dla zwiedzających jeszcze w 2024 r. Obecnie katedrę można podziwiać jedynie z zewnątrz.

Luwr

Jedno z najsłynniejszych muzeów świata z około 40 tys. udostępnionych eksponatów z Wenus z Milo, Nike z Samotraki, Mona Lisą na czele. Arcydzieła światowego malarstwa i rzeźby przyciągają tłumy turystów. Budynek muzeum powstał w XII w. i rozrastał się przez wieki jako królewska rezydencja. Ukierunkowanie na sztukę zapoczątkował w XVII w. Ludwik XIV, przeznaczając pałacowe przestrzenie na pracownie artystyczne. W 1989 r. gmach zyskał nowe wejście, które samo w sobie stanowi jedną z atrakcji turystycznych Paryża. Szklana piramida wzorowana na piramidzie Cheopsa stała się pocztówkowym obrazkiem ze stolicy.

Łuk Triumfalny

W centrum placu Charles’a de Gaulle’a, skąd gwieździście rozchodzi się 12 ulic, m. in. Pola Elizejskie, wznosi się liczący prawie 50 m wysokości Łuk Triumfalny. Powstał z inicjatywy Napoleona, który chciał w ten sposób upamiętnić zwycięstwa armii francuskiej odniesione podczas prowadzonych wojen. Na murach wyryte zostały nazwy miejscowości, gdzie rozegrały się bitwy oraz nazwiska dowódców. Z położonej na szczycie platformy widokowej roztacza się piękna panorama miasta. Pod łukiem mieści się grób nieznanego żołnierza.

Pola Elizejskie

Nawet podczas wycieczki do Paryża na jeden dzień nie sposób pominąć jego głównej alei, czyli Pól Elizejskich. Rozciąga się od placu Charles’a de Gaulle’a aż po plac Zgody (Place de la Concorde). Nazwa nawiązuje do mitologii greckiej, zgodnie z którą pola elizejskie stanowiły część Hadesu, gdzie trafiały dobre dusze. Na przestrzeni wieków oblicze ulicy zmieniało się, począwszy od polnego traktu po rozbudowę w XIX w. Obecnie mieści się tu wiele sklepów znanych marek, restauracji, centra handlowe, kina, teatry. Nieopodal znajduje się również Pałac Elizejski, oficjalna rezydencja prezydenta Francji.

Bazylika Sacre-Coeur

Drugą po katedrze Notre-Dame, najbardziej charakterystyczną paryską budowlą sakralną jest Bazylika Sacre-Coeur, królująca nad dzielnicą Montmartre. Zbudowana na najwyższym wzgórzu Paryża na przełomie XIX i XX w., stylem nawiązuje do architektury romańskiej i bizantyjskiej. Charakteryzuje się białą fasadą, w środku można podziwiać największą we Francji mozaikę przedstawiającą serce Jezusa.

Montmartre i Moulin Rouge

W okolicy bazyliki warto wybrać się na spacer klimatycznymi uliczkami historycznej dzielnicy Montmartre. To tu mieszkali i tworzyli znakomici artyści, a duch artystycznej bohemy do dziś nadaje dzielnicy swoisty klimat. Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Paryżu nocą, wiele atrakcji zasługuje na uwagę dzięki bogatemu oświetleniu, ale jedno miejsce rozbłyska po zmierzchu w szczególny sposób. Jeśli chcesz zatopić się w neonach nocnego życia Paryża, koniecznie odwiedź plac Pigalle z dzielnicą czerwonych latarni i pobliskim kabaretem Moulin Rouge, czyli słynnym Czerwonym Młynem.

Co zobaczyć w Paryżu w trzy dni?

Dysponujesz większą ilością czasu? Zwiedzanie Paryża w trzy dni, poza obowiązkowymi punktami na mapie miasta, pozwoli odwiedzić też inne godne uwagi miejsca. Oto kilka propozycji:

  • Panteon – wznoszące się nieopodal Sorbony mauzoleum stanowi miejsce pochówku wielu wybitnych osobistości. Spoczywa tu m.in. Wolter, Wiktor Hugo czy Maria Skłodowska-Curie.
  • Pałac Inwalidów – jeden z największych budynków Paryża. Obecnie stanowi siedzibę kilku instytucji, m.in. Muzeum Armii czy Muzeum Makiet. Powstał z zamysłu króla Ludwika XIV jako miejsce rekonwalescencji dla weteranów wojennych. W kompleksie mieszczą się też dwa kościoły, a w jednym z nich spoczywają prochy Napoleona przeniesione tu z Wyspy św. Heleny w 1840 r.
  • Cmentarz Pere-Lachaise i Cmentarz Montmartre – paryskie nekropolie warto odwiedzić ze względu na walory artystyczne nagrobków, ale też sławę pochowanych tu osób. Na Pere-Lachaise znajdują się groby m.in. Moliera, Fryderyka Chopina, Edith Piaf, Isadory Duncan czy Jima Morrisona. Na Montmartre warto przystanąć przy grobie Juliusza Słowackiego.
  • Most Aleksandra III – uznawany za najpiękniejszy most w Paryżu oczarowuje bogatymi zdobieniami i złotymi posągami. Powstał u schyłku XIX w. przed Wystawą Światową.
  • Ogród Luksemburski – warto tu zajrzeć, by odetchnąć zielenią po godzinach zwiedzania. Park powstał z pomysłu królowej Marii Medycejskiej. Dzieci ucieszy możliwość puszczenia łódki na pobliskim stawie. Znajdujący się na terenie ogrodu Pałac Luksemburski jest siedzibą francuskiego Senatu.
  • Pałac Wersalski – przy okazji zwiedzania Paryża warto rozważyć wycieczkę do oddalonego o około 20 km Wersalu, który Ludwik XIV uczynił swoją siedzibą.

Wiele atrakcji Paryża za darmo można obejrzeć jedynie z zewnątrz. Zwiedzanie wnętrz wiąże się z zakupem biletu wstępu i dobrze jest zrobić to wcześniej. Bez kosztów odwiedzisz Ogród Luksemburski, nekropolie, kościoły (poza ewentualnym wstępem na wieżę, kopułę lub do krypty), przespacerujesz się brzegiem Sekwany, mostem Aleksandra III, uliczkami Montmartre.

Paryż z dziećmi

Paryż często wybierany jest jako cel podróży przez pary i osoby dorosłe albo starszą młodzież. A czy warto odwiedzić Paryż z dziećmi? Wycieczka do stolicy Francji z najmłodszymi może stać się spełnieniem marzeń zarówno dzieci, jak i dorosłych za sprawą oddalonego o około 30 km Disneylandu. Dwa parki tematyczne – Disneyland Park i Walt Disney Studios Park z mnóstwem magicznych budowli, bajkowych postaci, rollercoasterów i innych atrakcji to gwarancja dobrej zabawy dla całej rodziny. Jeśli wolisz towarzystwo innych bajkowych postaci, odwiedź Park Asterix, aby z bohaterami znanego komiksu udać się w szaloną podróż przez Cesarstwo Rzymskie, Galię, a nawet Egipt.

Mnóstwa okazji do dobrej zabawy nie brakuje też w samej stolicy. Na Polach Elizejskich mieści się sklep firmowy Disneya. Zwiedzając Paryż z dziećmi można przenieść się tu na chwilę w bajkowy świat, chociaż ewentualne zakupy z pewnością do najtańszych należeć nie będą. Frajdę najmłodszym powinien też sprawić rejs po Sekwanie, wizyta w Parku Zoologicznym, Akwarium Paryskim, Muzeum Historii Naturalnej czy Mieście Nauki i Przemysłu. W Paryżu jest wiele miejsc do rekreacji z placami zabaw czy sezonowymi wesołymi miasteczkami, dzięki czemu nawet najmłodsi nie powinni nudzić się podczas zwiedzania Paryża.

Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Jak podczas każdej podróży, również w trakcie wyjazdu do Paryża bezpieczeństwo powinno znaleźć się na pierwszym planie, aby wypad pozostawił tylko pozytywne wspomnienia. Warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne obejmujące oprócz kosztów leczenia, transportu medycznego, ubezpieczenia bagażu, także OC w życiu prywatnym. Porównaj dostępne opcje z pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych i znajdź polisę odpowiednią dla siebie.

FAQ:

  • 1
    Kiedy jest darmowe wejście do Luwru?

    Luwr można zwiedzać codziennie poza wtorkami. Wstęp jest darmowy dla wszystkich mieszkańców EOG, którzy nie ukończyli 26 lat, a w każdy pierwszy piątek miesiąca po godzinie 18, poza lipcem i sierpniem, muzeum udostępnia swoje zbiory za darmo dla wszystkich.

  • 2
    Czy muzea w Paryżu są darmowe?

    Podobnie jak w przypadku Luwru, wszystkie muzea narodowe w Paryżu są darmowe dla osób poniżej 26 roku życia z obszaru EOG i dla wszystkich poniżej 18 roku życia. Pozostałe osoby w niektórych muzeach mogą liczyć na darmowy wstęp w pierwszą niedzielę miesiąca. Są też muzea, do których wstęp na wystawy stałe jest darmowy dla wszystkich przez cały czas otwarcia obiektu, jak w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Paryża.

  • 3
    Ile kosztuje bilet wstępu na wieżę Eiffla?

    Ceny biletów na wieżę Eiffla są zróżnicowane i zależą od tego, czy wybierzesz windę, czy wejście schodami oraz czy chcesz dotrzeć do drugiego poziomu bądź na szczyt. Koszt podstawowych biletów dla osoby dorosłej waha się od 11,80 euro do 29,40 euro, dla dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 12-24 od 5,90 euro do 14,70 euro, dla dzieci 4-11 lat od 3,00 euro do 7,40 euro. Dla dzieci poniżej 4 lat wstęp jest darmowy. Możesz też kupić bilet z lampką szampana lub brunchem w restauracji Madame Brasserie. Szczegółowy cennik znajdziesz na stronie obiektu.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku