2022-09-06

Gdzie zgłosić zbycie pojazdu?

Zobacz, w jakich instytucjach krok po kroku zgłosić sprzedaż samochodu. Ile masz na to czasu?

Gdzie zgłosić zbycie pojazdu?

Planujesz sprzedać swój samochód? Konieczne będzie powiadomienie kilku instytucji o tym fakcie. Możesz to zrobić szybko i sprawnie, jeśli będziesz posiadać odpowiednie dane oraz dokumenty. Zobacz, o czym musisz pamiętać.

Kto powinien zgłosić zbycie pojazdu?

Zbycie pojazdu musisz zgłosić jako dotychczasowy właściciel pojazdu. Koniecznie zrób to, kiedy np. sprzedasz samochód lub przekażesz go komuś w darowiźnie. Z kolei osoba, której przekazujesz auto, powinna zarejestrować pojazd w wydziale komunikacji. Warto zaznaczyć, że niedopełnienie formalności jako zbywca wiąże się z poniesieniem konsekwencji. Przykładowo, jeśli nie zgłosisz tego faktu w urzędzie, możesz dostać karę w wysokości od 200 do 1000 złotych.

Zgłoszenie sprzedaży samochodu jest niesamowicie ważne, nie tylko biorąc pod uwagę kwestię czysto prawną, aby uniknąć mandatu. Przede wszystkim chodzi o konsekwencje czynów dokonanych przez nowego właściciela. Jeśli w bazie dalej będą Twoje dane jako właściciela samochodu, w razie kolizji, stłuczki czy popełnienia przestępstwa, będziesz mógł mieć nieprzyjemności. Oczywiście zgłoszenie zbycia pojazdu nie jest jednoznaczne z tym, że od tego momentu odpowiedzialność przechodzi na nowego właściciela. Przejmuje on wszystkie obowiązki związane z autem już w dniu podpisania umowy, jednak w razie problemów, możesz zostać zmuszony do tłumaczenia się z zaistniałej sytuacji. Jeśli nie wiesz, czy trzeba zgłosić sprzedaż samochodu, teraz masz pewność — zrób to jak najszybciej. Mandat za fotoradar czy spowodowanie stłuczki to tylko niektóre z sytuacji, w której będziesz musiał udowodnić, że to nie Ty jesteś sprawcą. Dodatkowy stres nie jest Ci przecież potrzebny!

Ponadto zgłoszenie sprzedaży pojazdu ma również wpływ na to, że Twoje dane nie będą już widoczne w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym jako właściciela auta. Dlaczego to takie ważne? Jeśli polisa OC straci swoją ważność, a nowy nabywca nie zadba o ten obowiązek, w bazie dalej będą widoczne Twoje dane. UFG może nałożyć karę za brak OC, a Ty będziesz musiał ponownie udowodnić, że nie jesteś już właścicielem tego samochodu. Poniżej dowiesz się, gdzie zgłosić sprzedaż auta, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Ile masz czasu na zgłoszenie sprzedaży auta?

Jeśli chodzi o konkretne terminy, masz 30 dni na zgłoszenie sprzedaży lub przekazania auta w urzędzie. Z kolei dane o nowym właścicielu są potrzebne ubezpieczycielowi w ciągu 14 dni.

Musisz dopełnić tych formalności — reguluje to ustwa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

To ważne!

Termin zgłaszania zbycia pojazdu został wydłużony ze względu na pandemię COVID-19. Termin nie wynosi już 30 dni, tylko 60 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży. Warto jednak sprawdzić informację na stronie urzędu, czy obowiązuje jeszcze wydłużony termin zgłoszenia.

Pamiętaj o tym, że zgłoszenie sprzedaży samochodu po terminie niesie za sobą szereg konsekwencji. Lepiej zrobić to jak najszybciej!

Jakie instytucje musisz powiadomić o sprzedaży auta?

Oto instytucje, które powinny otrzymać zgłoszenie sprzedaży auta:

  • Wydział komunikacji (czyli urząd właściwy z Twoim miejscem zamieszkania) – może to być starostwo powiatowe, urząd miasta albo urząd dzielnicy, jeśli jest to Warszawa. 
  • Towarzystwo ubezpieczeniowe – czyli firma, z którą masz podpisaną umowę ubezpieczeniową. Musisz podać nowe dane właściciela auta, aby polisa została na niego przepisana. Jeśli nabywca nie będzie chciał kontynuować współpracy, to musi wypowiedzieć umowę. 

Przede wszystkim, jeśli sprzedasz samochód, musisz powiadomić o tym wydział komunikacji. Zastanawiasz się, w którym urzędzie konkretnie powinieneś to zrobić? Dokładnie w tym samym, w którym zarejestrowałeś auto. Masz także możliwość zgłoszenia tego faktu przez internet. Wystarczy, że wejdziesz na stronę urzędu, zalogujesz się, wpiszesz odpowiednie dane i dołączysz dokument potwierdzający zbycie pojazdu. W odpowiedzi dostaniesz poświadczenie przedłożenia. Na miejscu w urzędzie konieczne będzie spisanie oświadczenia, jednak nie jest to równoznaczne z jego wyrejestrowaniem auta. Usługa związana ze zgłoszeniem zbycia pojazdu jest całkowicie bezpłatna. Drugą firmą, do której musisz się zgłosić to towarzystwo ubezpieczeniowe. Powinno ono poznać nowe dane właściciela. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zgłoszenie zbycia pojazdu – ePUAP

Jak zgłosić sprzedaż samochodu przez internet? To bardzo proste. Masz możliwość złożenia wniosku przez internet, jeśli posiadasz Profil Zaufany lub aplikację mObywatel. Wystarczy, że wejdziesz na stronę urzędu (https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne), a następnie wypełnisz zgłoszenie sprzedaży auta. To bardzo prosty formularz, który będzie wymagał od Ciebie podania podstawowych danych. Następnie trzeba przesłać dokumenty w formie załączników i potwierdzić informacje.

Oto podpowiedź, jak zgłosić sprzedaż samochodu przez internet krok po kroku:

  1. Wejdź na stronę urzędu online. Upewnij się, że jest ona prawidłowa! Wybierz opcję: Zgłoś zbycie pojazdu i kliknij Start.
  2. Odpowiedz na pytania w prostym formularzu (np. czy pojazd jest zarejestrowany na Ciebie).
  3. Zaloguj się do swojego Profilu Zaufanego.
  4. Zgłoszenie sprzedaży auta wymaga podania konkretnej daty oraz skanu umowy kupna-sprzedaży albo umowy darowizny pojazdu. Dołącz niezbędne dokumenty.
  5. Wybierz urząd, do którego wysyłasz zgłoszenie kupna pojazdu przez nowego nabywcę. Sprawdź formularz zgłoszenia i złóż podpis elektroniczny. 
  6. Na swoją skrzynkę GOV (przez ePUAP) otrzymasz urzędowe poświadczenie przedłożenia. 

Jeśli nie chcesz tracić czasu, zgłoś nabycie pojazdu właśnie w taki sposób. Nie musisz uzupełniać większości danych, bo zaciągają się one automatycznie z Twojego Profilu Zaufanego. W dodatku całość jest bardzo intuicyjna i możesz to zrobić nawet z pomocą smartfona. Jeśli samochód ma współwłaściciela, powiadom o tym wydział komunikacji. Zgłoszenie sprzedaży samochodu przez internet wymaga tylko potwierdzenia, że działasz za jego zgodą. Nie jest konieczna osobista wizyta w urzędzie. 

To ważne!

Wiesz już, gdzie zgłosić sprzedaż samochodu. Jeśli zrobisz to przez internet, pismo od razu trafia do urzędu. Usługa jest bezpłatna.

Jak zgłosić sprzedaż samochodu w urzędzie?

Aby zgłosić zbycie samochodu w wydziale komunikacji, w stacjonarny sposób potrzebujesz podstawowych danych pojazdu. Obejmują one markę i model, typ, numer VIN lub nadwozia oraz numer rejestracyjny. Przydadzą Ci się informacje na temat nabywcy oraz skan dokumentu potwierdzającego sprzedaż lub przekazanie auta. Chodzi tu np. o umowę kupna-sprzedaży, fakturę VAT czy umowę darowizny pojazdu. Jak przy każdej formalności załatwianej w urzędzie, konieczne będzie pokazanie dowodu potwierdzającego Twoją tożsamość. W sytuacji, w której Twój pojazd był zarejestrowany na więcej niż jednego właściciela, konieczna będzie obecność tych osób w urzędzie. Jeśli nie ma takiej możliwości, przyda Ci się pełnomocnictwo dołączone do zawiadomienia o zbyciu pojazdu. Taki dokument jest płatny, a kwota w postaci opłaty skarbowej wynosi 17 złotych. 

Zgłoszenie sprzedaży samochodu w towarzystwie ubezpieczeniowym

Ile czasu na zgłoszenie sprzedaży auta masz w przypadku towarzystwa ubezpieczeniowego? To termin 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Pospiesz się z formalnościami, aby ubezpieczyciel nie miał wątpliwości, że teraz to nowy właściciel jest odpowiedzialny za obowiązkowe OC. 

Jakich dokumentów wymaga ubezpieczyciel podczas zgłaszania mu sprzedaży auta? Wystarczy, że dostarczysz mu kopię umowy kupna-sprzedaży. Możesz też zgłosić zbycie mailowo — skan dokumentu przesłany pocztą elektroniczną pociąga za sobą te same skutki, co kopia przekazana w placówce lub wysłana listownie.

Dlaczego warto jak najszybciej zgłosić sprzedaż auta?

W momencie zgłoszenia zbycia pojazdu, przestajesz być jego właścicielem. Oznacza to, że podczas poważnego wypadku czy popełnienia przestępstwa tuż po sprzedaży Twojego auta, nie będziesz ponosić żadnych konsekwencji. Właśnie dlatego istotne jest jak najszybsze zgłoszenie tego faktu w urzędzie. Zawiadomienie o zbyciu pojazdu jest także bardzo istotne dla ubezpieczyciela. Chroni to Ciebie jako sprzedającego przed problemami, kiedy kupujący nie będzie opłacać składek. 

Pamiętaj też o tym, że oprócz wymienionych wyżej instytucji, może dotyczyć Cię również zgłoszenie sprzedaży samochodu w urzędzie skarbowym. Chodzi tu przede wszystkim o roczne rozliczenie podatkowe, ponieważ otrzymałeś konkretną kwotę, liczoną za Twój dochód. Należy wykazać go w formularzu PIT-36. 

Kupuj OC i ciesz się z superochrony

Teraz możesz błyskawicznie poznać cenę składki za OC w naszym kalkulatorze online. Odwiedź też naszą placówkęlub zadzwoń na infolinię.

Oceń artykuł

4.33
(3)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku