2024-04-24

Prawo jazdy C i C+E – jak zostać kierowcą tira?

Zobacz, jak dostać prawo jazdy C i C+E.

Prawo jazdy C i C+E – jak zostać kierowcą tira?

Transport drogowy to bardzo prężnie rozwijający się segment gospodarki. Przybywa kierowców zawodowych, na drodze często można spotkać samochód przewożący ładunek. Aby móc kierować samochodem ciężarowym, trzeba najpierw zdobyć odpowiednie uprawnienia. W tym tekście dowiesz się co trzeba zrobić, żeby zdobyć prawo jazdy C i C+E.

Czym można jeździć, mając prawo jazdy kat. C?

Chcesz zostać kierowcą samochodów ciężarowych? W takim razie prawo jazdy kat. C powinno Cię zainteresować. Według obowiązujących przepisów w Polsce istnieją jednak pewne wymagania oraz ograniczenia co do tego uprawnienia. Warto dowiedzieć się, jakie konkretnie pojazdy możesz prowadzić z kategorią prawa jazdy C.

Kategoria C prawa jazdy uprawnia do prowadzenia zarówno w Polsce, jak i na świecie:

  • pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony (wyłączając autobusy),
  • zespołów pojazdów składających się z pojazdu o masie powyżej 3,5 tony i lekkiej przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kilogramów,
  • pojazdów z kategorii AC.

Ponadto, w Polsce prawo jazdy kategorii C uprawnia do prowadzenia ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych, a także zespołu pojazdów z ciągnikiem rolniczym i lekką przyczepą o dopuszczalnej całkowitej masie 750 kilogramów oraz zespołu pojazdów z pojazdem wolnobieżnym i lekkiej przyczepy, również do 750 kilogramów.

Czy mając prawo jazdy kat. C można jeździć traktorem z przyczepą?

Na terenie Polski możesz prowadzić ciągnik rolniczy i lekką przyczepę, dlatego jeśli posiadasz prawo jazdy kat. C nie musisz się obawiać o swoje uprawnienia. Jak widzisz, przydają się one zarówno do wykonywania zawodu kierowcy, jak i w prowadzeniu gospodarstwa rolniczego.

Czym różni się prawo jazdy C od C+E?

Kategorie C oraz C+E uprawniają do prowadzenia pojazdów samochodowych o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony z wyjątkiem autobusów. Różnica polega na rodzaju przyczepy, która może być dołączona do samochodu. Przy kategorii C dopuszczalne jest stworzenie zestawu składającego się z samochodu, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t oraz przyczepy lekkiej, czyli takiej, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg. W kategorii C+E waga przyczepy może być wyższa niż 750 kg. W praktyce uprawnia ona np. do prowadzenia tira (pojazdu z naczepą).

Prawo jazdy kat. C – wymagania, które musisz spełnić

Głównym warunkiem, żeby uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami ciężarowymi, jest ukończenie 21. roku życia. Od tej reguły jest wyjątek dla osób żołnierzy kierujących pojazdami Sił Zbrojnych. W pewnych sytuacjach dopuszczalny jest wiek 18 lat – dotyczy to osób, które mają kwalifikację wstępną.

Jeśli jednak jesteś przed ukończeniem wymaganego wieku, nie musisz się obawiać o długi czas oczekiwania na rozpoczęcie kursu na prawo jazdy C. Szkolenie możesz rozpocząć trzy miesiące przed ukończeniem 21. roku życia.

Aby móc się ubiegać o prawo jazdy C, trzeba mieć wyrobiony dokument kategorii B lub posiadać zaświadczenie o zdanym egzaminie państwowym na tę kategorię.

Czego jeszcze potrzebujesz, aby wyrobić prawo jazdy C? Wymagania dotyczą również Twojego stanu zdrowia. Potrzebujesz orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do prowadzenia samochodów ciężarowych. Osobno przyda się też orzeczenie psychologiczne. Oczywiście do zapisania się na egzamin, konieczne jest założenie profilu kandydata na kierowcę w Wydziale Komunikacji.

Jeśli spełniasz te warunki, możesz się udać do starostwa powiatowego w celu założenia Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Do jego stworzenia będziesz potrzebował zaświadczenia od lekarza, który stwierdzi czy Twój stan zdrowia umożliwia Ci kierowanie pojazdami. Ponadto musisz uzyskać orzeczenie z poradni psychologicznej o braku psychicznych przeciwwskazań do zostania kierowcą. Do stworzenia profilu musisz też posiadać swoją kolorową fotografię o wymiarach 3,5 × 4,5 cm. Jeśli spełnisz te wszystkie warunki, możesz utworzyć PKK. Z przyznanym numerem i numerem PESEL udaj się do wybranej szkoły jazdy, lub Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w celu przygotowania się do egzaminu państwowego.

Istnieje możliwość założenia wniosku o założenie Profilu Kandydata na Kierowcę przez internet. Konieczne jest jednak elektroniczne potwierdzenie tożsamości, np. przez profil zaufany ePUAP.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak długo trwa kurs na prawo jazdy C oraz C+E?

Masz dwie możliwości, żeby się przygotować do egzaminu państwowego na kategorię C oraz C+E. Jedna z nich to udanie się do ośrodka szkolenia kierowców. Dla kategorii C taki kurs trwa minimum 50 godzin i składa się z 20 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin praktyki. Dla kategorii C+E to minimum 20 godzin teorii i 25 praktyki. Po zakończeniu szkolenia w szkole jazdy musisz zdać test wewnętrzny i dopiero wtedy możesz się zgłosić do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, żeby przystąpić do egzaminu państwowego.

Drugą opcją jest zgłoszenie się do WORD. Możesz sam się przygotować do egzaminu teoretycznego. W takim przypadku przystępujesz od razu do teoretycznego egzaminu państwowego i po jego zdaniu musisz się udać do szkoły jazdy na zajęcia praktyczne. Po ich odbyciu zgłaszasz się ponownie do WORD w celu przystąpienia do egzaminu Państwowego.

Jak wygląda egzamin państwowy na kategorię C oraz C+E?

Podczas testu państwowego zostaną sprawdzone Twoje umiejętności teoretyczne oraz praktyczne. Dla kategorii C, żeby uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami ciężarowymi, musisz zdać test ze znajomości zasad ruchu drogowego oraz wiedzy specjalistycznej. Trwa on 25 minut i składa się z 20 pytań ogólnych oraz z 12 pytań szczegółowo dotyczących kategorii C. Osoby, które zdają egzamin na kategorię C+E są zwolnione ze zdawania testu teoretycznego. Z racji tego, że do przystąpienia do egzaminu tej kategorii jest wymagane prawo jazdy C, uznaje się te osoby za posiadające pozytywny wynik części teoretycznej.

Następnie zarówno dla kategorii C, jak i C+E przystępujesz do egzaminu praktycznego. Podczas niego zostaną sprawdzone Twoje umiejętności przygotowania pojazdu do jazdy, następnie zostaniesz sprawdzony podczas zadań na placu manewrowym. Po wykonaniu tych czynności egzaminator sprawdzi Twoje umiejętności w ruchu ulicznym.

Po pozytywnym zakończeniu testu państwowego Twój profil PKK zostanie zaktualizowany o wynik egzaminu, a ty będziesz mógł udać się do starostwa powiatowego, żeby uiścić opłatę za dokument. Po około dwóch tygodniach będziesz mógł odebrać prawo jazdy. 

Czym można jeździć z prawem jazdy C bez kwalifikacji?

Niestety, samo prawo jazdy C+E nie uprawnia do wykonywania zawodu związanego z odpłatnym przewozem towarów. Zawodowy kierowca musi posiadać świadectwo kwalifikacji zawodowej.

Czy można zrobić prawo jazdy C+E bez C?

Warunkiem uzyskania uprawnień do kategorii C+E jest posiadanie prawa jazdy C lub dokumentu zaświadczającego zdanie egzaminu państwowego tej kategorii.

Prawo jazdy C to jeszcze nie wszystko, pamiętaj o ubezpieczeniu!

Żeby prowadzić auta o wadze powyżej 3,5 tony, musisz posiadać prawo jazdy kat. C lub C+E. Jednak musisz też pamiętać o tym, żeby auto, które prowadzisz, miało ważne obowiązkowe ubezpieczenie samochodu ciężarowego. Cena zależy głównie od parametrów samego pojazdu, a także informacji dotyczących kierowcy. Nie da się ukryć, że samochody ciężarowe są głównie flotą działalności gospodarczych, zarówno jednoosobowych, jak i większych przedsiębiorstw.

W celu obliczenia wysokości składki udaj się do placówki CUK lub zadzwoń na infolinię. Z pewnością przyda Ci się też nasz kalkulator OC i AC, w którym błyskawicznie obliczysz składkę nie wychodząc z domu.

FAQ:

  • 1
    Czy muszę mieć prawo jazdy kategorii B, zanim zacznę kurs na C lub C+E?

    Do rozpoczęcia kursu na prawo jazdy kat. C lub C+E potrzebujesz prawa jazdy kat. B lub zaświadczenie, które oficjalnie potwierdza znany egzamin na tę kategorię.

  • 2
    Jakie są wymagania wiekowe dla zdobycia prawa jazdy kategorii C i C+E?

    Aby starać się o prawo jazdy kat. C i C+E trzeba mieć 21 lat (w niektórych sytuacjach wiek może być niższy), przejść badania psychologiczne i lekarskie, mieć założony PKK oraz posiadać prawo jazdy kat. B.

  • 3
    Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii C i C+E?

    Kurs na prawo jazdy kat. C i C+E jest uzależniony od terminów oraz miejsca zamieszkania. Najczęściej wynosi około 4000-5000 złotych.

  • 4
    Czy są jakieś dodatkowe badania lekarskie wymagane dla kierowców tira?

    Osoby, które chcą przystąpić do kursu na prawo jazdy kategorii C i C+E muszą mieć orzeczenie od lekarza uzyskane po przeprowadzonych badaniach.

  • 5
    Czy muszę znać przepisy dotyczące czasu pracy i odpoczynku kierowców?

    Czas pracy kierowcy to jeden z aspektów, który reguluje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 561/2006 oraz Ustawa o czasie pracy kierowców. Trzeba znać przepisy prawa, aby móc prowadzić samochód ciężarowy.

  • 6
    Jakie są ograniczenia dotyczące ładunku w przypadku prawa jazdy kategorii C i C+E?

    Prawo jazdy kat. C uprawnia do kierowania pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5 tony, ale tylko z przyczepą o masie do 750 kg. Kategoria C+E dopuszcza prowadzenie zespołu pojazdów o większej masie.

  • 7
    Czy mogę jeździć tirem za granicą z polskim prawem jazdy kategorii C lub C+E?

    Polskie prawo jazdy uprawnia do poruszania się pojazdami poza granicami Polski, jeśli państwo stanowi stronę w Konwencji Wiedeńskiej lub Genewskiej.

  • 8
    Czy są specjalne ubezpieczenia dla kierowców tira?

    Kierowca może wykupić dodatkowe ubezpieczenie na życie, które w zakresie ochrony ma ryzyka odnoszące się do charakteru jego pracy.

  • 9
    Jakie są najważniejsze umiejętności, które powinien mieć kierowca tira?

    Dobry kierowca tira powinien być skoncentrowany, cierpliwy i rozważny. Musi dobrze znać przepisy drogowe obowiązujące w danym państwie. Przyda się też refleks, zdolność szybkiego reagowania na zdarzenia na drodze oraz opanowanie.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku