2024-02-20

Co warto zobaczyć w Czechach?

Co zwiedzić w Czechach? Podpowiadamy!

Co warto zobaczyć w Czechach?

Wybierasz się na południe kraju i chciałbyś zwiedzić także Czechy? A może planujesz samodzielną wycieczkę do tego kraju? Sprawdź, jakie są atrakcje turystyczne w Czechach!

Najważniejsze informacje:

  • Jeśli szukasz atrakcji przyrodniczych w Czechach blisko granicy z Polską, koniecznie wybierz się do Adrszpaskiego i Teplickiego Skalnego Miasta. Jeśli chodzi zaś o historyczne budowle, to polecamy m.in. zamek Hradec nad Moravicí oraz Grabštejn.
  • Będąc w Pradze warto zaplanować także pobyt w miejscowości Kutná Hora, w której znajduje się osobliwa Kaplica Czaszek. Godnymi uwagi na zachodzie kraju są m.in. miasteczka Loket czy Karlowe Wary. Z kolei na południu warto zatrzymać się w miejscowości Frymburk czy Telcz.
  • Do miast uzdrowiskowych w Czechach, które warto odwiedzić, należą Karlowe Wary czy Luhačovice.
  • W Republice Czeskiej nie brakuje atrakcji dla dzieci. Blisko granicy z Polską można odwiedzić zoo w Ostrawie, w Pradze znajduje się największy w centralnej Europie park trampolin, a Ścieżka w chmurach to atrakcja, która dostarczy wrażeń całej rodzinie, również i dorosłym.

Co warto zobaczyć w Czechach przy granicy z Polską?

Nasz przewodnik zacznijmy od atrakcji turystycznych w Czechach, które zlokalizowane są blisko granicy z Polską.

Skalne Miasto Adrspach

To miejsce trzeba obowiązkowo odwiedzić, jeśli szukasz atrakcji przyrodniczych w Czechach. Skalne Miasto znajduje się w Sudetach Środkowych, jest fragmentem Gór Stołowych. Leży w granicach rezerwatu przyrody, nazwanego Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály. To labirynt stworzony przez naturę, składający się z przeróżnych skalnych form, w tym ambon, grzybów skalnych czy baszt. Wiele z nich ma swoje nazwy np. „Głowa cukru”, „Kochankowie”, „Starosta i Starościna”.

Tutejszy szlak ma ok. 3 km, a spacer w Skalnym Mieście zajmuje ok. 2-3 h. Pobyt tu można urozmaicić sobie rejsem łodzią. Kolejnymi atrakcjami turystycznymi są punkt widokowy (Wielka Panorama) oraz wodospad. 

Teplickie Skalne Miasto

To drugi kompleks skalny w tym kraju. Jest mniej znany niż Adrszpaskie Skalne Miasto, jednak warto wiedzieć, że jest to największa tego typu formacja w Czechach. Rozciąga się na powierzchni aż 1800 ha. Teren pokryty jest skalnymi ścianami, które obrośnięte są mchem, a więc krajobraz jest tu bardzo bajkowy.

Trasa o długości 6 km zajmuje ok. 3 h. Szlak jest dość przyjemny i łatwy, choć by wdrapać się na punkt widokowy, trzeba pokonać 300 schodów. Tutejsze formacje skalne również doczekały się zabawnych nazw np. „Głowa psa”. Jednym z ciekawszych punktów na mapie Teplickiego Skalnego Miasta jest Świątynia Skalna, która jest jedną z najstarszych udostępnionych do zwiedzania jaskiń w Czechach.

Czy wiesz, że...

Teplickie i Adrszpaskie Skalne Miasta są ze sobą połączone Wilczym Wąwozem. Można więc zwiedzić oba miejsca jednego dnia. W ten sposób można zaoszczędzić, bo przejście przez wąwóz do kolejnego labiryntu skalnego nie wiąże się z ponoszeniem drugiej opłaty za wstęp.

Zamek Hradec nad Moravicí

To ciekawy kompleks zamkowy, który składa się z Białego Pałacu z Białą Wieżą oraz Czerwonego Zamku. Całość otoczona jest sporym parkiem w stylu angielskim. Zarówno starszy obiekt (pałac), jak i nowszy (zamek) udostępnione są do zwiedzania. W pierwszym można zobaczyć pięknie urządzone salony i pokoje prywatne, w drugim z kolei na turystów czeka restauracja i sala koncertowa. Warto też zerknąć na sale wystaw czasowych.

Zamek Grabštejn

To kolejny zabytek w Czechach, który warto zwiedzić, planując wycieczkę wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Znajduje się blisko miasteczka Gródek nad Nysą. Zbudowano go w XVIII wieku w stylu gotyckim. Turyści mogą skorzystać tu z czterech tras zwiedzania. Zobaczyć można pokoje szlacheckie, służby, salę tortur, wieżę zamkową czy kaplicę św. Barbary.

Muzeum Górnictwa w Landek Park

To kompleks znajdujący się w Ostrawie, położonej blisko granicy polsko-czeskiej. Jest największym muzeum poświęconym górnictwu w Czechach. Można tu zwiedzić podziemne kopalnie, zobaczyć, jak wyglądają szatnie górników, a także przejechać się pociągiem górniczym z 60 lat XX wieku. Landek park obejmuje także wzgórze Landek, które jest niezwykłym pomnikiem przyrody.

Szczyt Pradziad

Jeśli szukasz szlaku w Czechach, na który można wybrać się blisko granicy z Polską, Pradziad będzie dobrym pomysłem. Szczyt o wysokości 1491 m n.p.m. jest częścią pasma górskiego Jesioniki. Z jednej jego strony znajdują się ośrodki narciarskie, a od wsi Karlova Studanka wiedzie szlak wraz ze ścieżką edukacyjną na temat doliny Białej Opawy. Ciekawym punktem jest betonowa wieża, która pełni funkcję nadajnika telewizyjnego. Jest też tu baza noclegowa i gastronomiczna oraz taras widokowy, z którego można dostrzec nawet Alpy!

Wybierasz się na wycieczkę własnym samochodem? Koniecznie zapoznaj się z artykułem: Przepisy drogowe w Czechach

15 najpiękniejszych miast w Czechach

Teraz kolej na ciekawe miasta i miasteczka w Czechach, które warto zwiedzić. W zestawieniu znajdą się także miejscowości, położone blisko granicy polsko-czeskiej, ale dla usystematyzowania naszego przewodnika, umieściliśmy je w tym akapicie.

Praga

Jeśli planujesz wypad do Czech na weekend, to proponujemy Ci wybrać właśnie stolicę. Stare miasto pełne jest zabytków, których zwiedzenia przyniesie masę wrażeń! By poznać zabytki Pragi, sprawdź ten artykuł: Co zobaczyć w Pradze?

Kutná Hora

Będąc w Pradze warto wybrać się do pobliskiej miejscowości Kutná Hora. To miejsce robi wrażenie, dzięki fantastycznie zachowanej architekturze. Do najważniejszych atrakcji i zabytków tego miasteczka należy:

  • Kaplica Czaszek, udekorowana tysiącami czaszek ofiar epidemii dżumy czy wojen,
  • Kościół św. Barbary, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO,
  • Czeskie Muzeum Srebra, w którym zobaczyć można nawet kopalnię srebra,
  • Włoski Dwór, w którym można zwiedzić m.in. muzeum mennictwa.

Písek

To kolejny punkt blisko Pragi, który warto odwiedzić. Główną atrakcją jest najstarszy kamiennym most w Czechach i w Środkowej Europie, ozdobiony barokowymi rzeźbami. Na uwagę zasługuje też Zamek Królewski z XIII w. Możemy tutaj podziwiać gotycką salę z kopiami fresków oraz zwiedzić muzeum. 

Loket

To jedno z bardziej urokliwych miasteczek, położonych na zachodzie Czech. Najważniejszym zabytkiem tu jest zamek z XII wieku, który pełnił kiedyś funkcję warowni granicznej. Ze względu na położenie na wzniesieniu nad rzeką Ohrzą, malowniczo się prezentuje. Znany jest najbardziej z ekspozycji porcelany oraz izby tortur. 

Oprócz zamku warto zwiedzić także starówkę. Do najważniejszych zabytków należy:

  • wczesnobarokowy Ratusz,
  • barokowa Kolumna Trójcy Świętej,
  • barokowy Kościół św. Wacława,
  • fragmenty murów miejskich.

Karlove Wary

To miejscowość zlokalizowana blisko wspomnianego Loket. Jest miastem uzdrowiskowym, do którego przyciągają gorące źródła mineralne. Jest ich tutaj aż 79. Turystyka kwitnie tu także ze względu na piękne położenie. Miasteczko położone jest w dolinie, w której spotykają się rzeki Ohrza i Teplá, a znajdujące się wokół zielone wzgórza dodają miasteczku uroku. Budynki także wpisują się w baśniową stylistykę. Pełno tu budowli w stylu gotyckim i barokowym. Będąc w miasteczku Karlowe Wary, koniecznie trzeba wejść na wieżę widokową Diana, by podziwiać okolicę.

Frymburk

Miłośnicy wędkowania, żeglowania czy innych aktywności na świeżym powietrzu mogą zatrzymać się na dłużej we Frymburku. To miejscowość położona na południu kraju nad największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Czechach. Zalew Lipeński nazywany jest Czeskim Morzem. Nie da się tu nudzić również zimą. W Ski Park Frymburk przygotowane są trasy zjazdowe. Jest też wiele szlaków dla tych, którzy uwielbiają narciarstwo biegowe.

Holaszowice

Wioska ze względu na świetnie zachowaną wiejską zabudowę w stylu późnobarokowym została wpisana na listę UNESCO. Warto przyjechać i zobaczyć ją na własne oczy. W wiosce znajdują się 22 murowane gospodarstwa, kaplica św. Jana Nepomucena oraz staw rybny, a zielone tereny wokół niej dopełniają ten sielski obraz.

Ołomuniec

Znajduje się tu drugi pod względem wielkości zespół zabytkowy w Czechach, który prezentuje głównie budowle w stylu renesansowym i barokowym. Na liście UNESCO znalazła się 30-metrowa Kolumna Najświętszej Trójcy. Do innych zabytków tego miasta należą m.in.:

  • Pałac Przemyślidów,
  • barokowy klasztor Hradisko,
  • katedra św. Wacława,
  • gotycki kościół św. Maurycego.

Luhačovice

To największe miasto uzdrowiskowe na Morawach. Znajdują się tu źródła lecznicze, o których pierwsze wzmianki pojawiły się już w XII w. Uzdrowisko rozbudowano w II poł. XIX wieku. Domy sanatoryjne w stylu secesyjnym zaprojektował Dušan Jurkovič. Będąc tutaj warto udać się także do pobliskiego Kromieryża, który słynie z przepięknych ogrodów kwiatowych.

Brno

Brno jest drugim miastem pod względem liczby ludności w Czechach. Warto zajrzeć na starówkę, gdzie znajdują się aż dwa rynki, odwiedzić zamek Spilberk czy katedrę św. Piotra i Pawła. Miejscem znajdującym się we wszystkich przewodnikach po Brnie jest Willa Tugendhat. To jednorodzinny dom w stylu modernistycznym, który jako jedyny tego typu obiekt w Czechach został wpisany na Listę UNESCO.

Mikolov

To kolejne miasteczko, które zachwyca malowniczym położeniem. Znane jest z winnic, serwujących przepyszne wina. Piękne widoki na zabudowę miasta podziwiać można z pobliskiego wzgórza – Świętej Górki. Znajduje się tu także zamek na skale, w którym zwiedzać można muzeum regionalne. Będąc w miasteczku, warto odwiedzić cmentarz żydowski (to jeden z największych tego typu miejsc w Czechach) oraz synagogę. Rynek Mikulova to miejsce, w którym można chwilę odpocząć w jednej z restauracji czy kawiarni. Jest tu także jeden z ważniejszych zabytków miasteczka – Kolumna Trójcy Przenajświętszej.

Telcz

Do Telcza, nazywanego najpiękniejszym miastem Moraw, przyciąga między innymi świetnie zachowana architektura w centrum, które doczekało się swojego miejsca na liście UNESCO. Starówka ma długość aż 300 m! Poczynając od zamku, rozszerza się ona, by ostatecznie osiągnąć ponad 70 m szerokości. Najbardziej przykuwają wzrok kolorowe kamienice w stylu renesansowym i barokowym. Miasto otoczone trzema stawami, które powstało nad trzema stawami, będącymi rozlewiskami rzeki Telčský potok to obowiązkowy punkt wycieczki po południu Czech.

Trebon

Teraz pora na miasteczko, słynące ze stawów rybnych i źródeł termalnych. Jest tu także świetnie zachowana starówka z pięknie odnowionymi, kolorowymi kamienicami i zamkiem. Warte uwagi są również mury obronne, a właściwie zachowana ich część wraz z bramami miejskimi. Koniecznie trzeba też zwiedzić neogotycki grobowiec Schwarzenbergów, do którego idzie się wzdłuż jeziora Świat. Będąc w Treboniu, spróbuj także karpia z okolicznych stawów! Znajduje się tu także obowiązkowy punkt dla miłośników czeskiego piwa. To browar Regent, w którym skosztować można lokalnego specjału.

Ważne!

Pamiętaj, że jeśli chcesz podczas swojej wycieczki do Czech raczyć się produktami lokalnych browarów, powinieneś dokupić do swojego ubezpieczenia podróżnego tzw. klauzulę alkoholową. Dzięki niej polisa zapewni Ci pomoc w razie wypadków także po spożyciu alkoholu. 

Litomyšl

Przenieśmy się na wschód kraju, gdzie znajdziemy urocze miasteczko, którego jedną z ważniejszych atrakcji jest renesansowy zamek, wpisany na listę UNESCO. Sama budowla jest przepiękna, ale nie można pominąć także tutejszych ogrodów. Wartym uwagi jest plac Smetanovo m.in. ze względu na swoje rozmiary. Jest jednym z większych zabudowań tego typu w Europie. W miasteczku warto zobaczyć także:

  • kościół pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego,
  • Dom u Rytiru,
  • pomnik Bedricha Smetany.

Chrudim

Chrudim jest kolejnym uroczym miasteczkiem, w którym można podziwiać historyczną starówkę. Jest tu kilka imponujących kościołów w stylu gotyckim, a także zamek z widokiem na Łabę. Warto odwiedzić także muzea np. Muzeum Rzeźb Barokowych czy Muzeum Kultury Lalkarskiej.

5 atrakcji dla dzieci w Czechach

Jeśli na wycieczkę wybierasz się z dziećmi i zastanawiasz się, jak urozmaicić im czas, polecamy kilka miejsc.

Aquapark Olešná

To kompleks, który przyciągnie młodszych i starszych miłośników wodnych atrakcji. Składa się z części odkrytej i krytej z licznymi zjeżdżalniami, basenami i brodzikami dla najmłodszych. Atutem tego miejsca jest brak tłumów. Oprócz parku wodnego można tu spędzić czas na powietrzu, korzystając z atrakcji:

  • duży plac zabaw,
  • siłownia,
  • ścieżka dla rowerzystów i rolkarzy wokół zalewu Olesna.

Zoo w Ostrawie

W Ostrawie jest świetne zoo, które zadowoli najmłodszych. Składa się z głównego zoo, w którym zobaczyć można przeróżne zwierzęta, również te egzotyczne np. żyrafy czy słonie, ale też minii zoo. Tutaj dzieci mogą pobawić się z najmniejszymi zwierzętami, takimi jak świnki morskie czy króliki. Nie brak tu także infrastruktury przygotowanej specjalnie dla najmłodszych, czyli placów zabaw czy ścianek wspinaczkowych. Niewątpliwą atrakcją dla dzieci jest przejazd małą kolejką „Safari Expres”.

Ścieżka w chmurach

Teraz przenieśmy się do wsi Dolni Morava, gdzie znajduje się niesamowita atrakcja, która zadowoli nie tylko dzieci, ale i dorosłych. To nic innego, jak specjalna konstrukcja składająca się z krętych kładek, które usytuowane są na wysokości 1116 m n.p.m. Twórca tej budowli inspirował się lotem ćmy, który według niego, choć jest chaotyczny, wygląda fantastycznie. Wędrować Ścieżką w chmurach można na wiele sposobów. Drewniane kładki są przystosowane zarówno dla rodzin z dziećmi, poruszającymi się w wózkach, jak i osób niepełnosprawnych. Dla odważnych są specjalne rękawy, czyli tunele, zbudowane z siatki, które dostarczają niesamowitych wrażeń i widoków. Na samej górze można podziwiać Masyw Śnieżnika oraz rzekę Moravy. Ciekawych doznań dostarcza „kropla”, czyli miejsce na szczycie konstrukcji, w którym brak tradycyjnej drewnianej kładki, ale jest siatka. Kto odważy się, stojąc tu, spojrzeć w dół, zobaczy przepiękne widoki, ale musi się liczyć z wyrzutem adrenaliny.  

JumpPark Praga

Jeśli szukasz atrakcji dla dzieci w stolicy Czech, to koniecznie odwiedź to miejsce. JumpPark Praga to największy w tej części Europy park trampolin. Dzieci mogą skorzystać tu z aż 60 takich konstrukcji.

Centrum nauki iQLANDIA

Największy park nauki w Czechach to miejsce, w którym przez zabawę dzieci się uczą. Nie obowiązuje tu zasada „nie dotykać”. Wręcz przeciwnie. Każdego obiektu trzeba dotknąć, sprawdzić, obejrzeć, a nawet powąchać. Atutem tego miejsca są atrakcje zróżnicowane pod względem wieku. Zarówno mniejsze dzieci, jak i młodzież znajdzie w tym centrum nauki coś dla siebie.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Zaplanowałeś już wycieczkę? Teraz pora, by wykupić polisę podróżną. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wybierania ubezpieczenia do Czech. By wyliczyć składkę ubezpieczenia turystycznego, składającego się m.in. z kosztów leczenia w podróży czy ubezpieczenia bagażu, koniecznie skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

FAQ:

  • 1
    Czy w Czechach można płacić złotówkami?

    Chociaż waluta obowiązująca w tym kraju to korony czeskie, to w przygranicznych miejscowościach z powodzeniem zapłacisz złotówkami.

  • 2
    Z jakich potraw słyną Czechy?

    Kuchnia czeska słynie ze smażonego sera w panierce. Będąc w Czechach, koniecznie trzeba spróbować knedlików z gulaszem, aromatycznej zupy czosnkowej. Do tradycyjnej kuchni należą także dania z wieprzowiny i wołowiny.

  • 3
    Jakie słodycze przywieźć z Czech?

    Czeskie słodycze to przede wszystkim przeróżne czekolady, Lentilky (draże), batony (najsłynniejsze to Margot i Banány v čokoladě), wafelki w czekoladzie (popularna jest Fiodorka).

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku