2024-03-28

Ubezpieczenie salonu kosmetycznego, OC kosmetyczki i kosmetologa

Prowadzisz salon kosmetyczny? Dowiedz się, czy musisz mieć ubezpieczenie!

Ubezpieczenie salonu kosmetycznego, OC kosmetyczki i kosmetologa

Branża beauty wymaga sporej odpowiedzialności w kwestii zapewnienia klientom bezpieczeństwa podczas wykonywanych zabiegów. Prowadząc działalność gospodarczą, związaną z usługami kosmetycznymi warto mieć świadomość ryzyk, które temu towarzyszą. Jakie ubezpieczenie powinna mieć kosmetyczka? Na czym polega ochrona działalności gospodarczej oraz zawodowe OC kosmetologa? Odpowiedzi na te i inne związane z zagadnieniem pytania znajdziesz w tym artykule.

Najważniejsze informacje:

  • Branża beauty wymaga sporej odpowiedzialności w kwestii zapewnienia klientom bezpieczeństwa podczas wykonywanych zabiegów. Prowadząc działalność gospodarczą, związaną z usługami kosmetycznymi warto mieć świadomość ryzyk, które temu towarzyszą. Jakie ubezpieczenie powinna mieć kosmetyczka? Na czym polega ochrona działalności gospodarczej oraz zawodowe OC kosmetologa? Odpowiedzi na te i inne związane z zagadnieniem pytania znajdziesz w tym artykule.
  • Ubezpieczenie salonu kosmetycznego w zakresie ochrony mienia (wyposażenia salonu) środków obrotowych (kosmetyków i preparatów) czy sprzętu medycznego elektronicznego oferuje obecnie większość towarzystw.
  • Ochrona ubezpieczeniowa OC salonu kosmetycznego może obejmować szkody rzeczowe (np. zniszczenie ubrania podczas zabiegu) lub osobowe (np. poparzenie skóry laserem). Zakresu ochrony należy szukać w OWU.
  • Kosmetyczki i kosmetolodzy pracujący na własny rachunek mogą wykupić indywidualne polisy ubezpieczeniowe.
  • Odpowiednie ubezpieczenie OC dla kosmetologa chroni przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń i zapewnia bezpieczeństwo zarówno właścicielowi gabinetu i jego pracownikom, jak i klientom.
  • Praca w branży beauty niesie za sobą ryzyko popełnienia błędu podczas wykonywania zabiegu, dlatego warto zainwestować w OC związane z prowadzoną działalnością.
  • Ubezpieczenie dla kosmetologa lub kosmetyczki warto dobrać indywidualnie, pytając o ofertę doświadczonego doradcę.

Czym jest OC działalności gospodarczej?

OC działalności gospodarczej chroni Twoją firmę, gdyby w wyniku jej działań ucierpiały osoby trzecie. Zakresem tego ubezpieczenia objęte są zarówno szkody osobowe, jak i rzeczowe. Najczęściej szkody przy prowadzeniu działalności wyrządzane są nieświadomie, dlatego warto zadbać o tę polisę już na etapie startu swojego biznesu.

OC działalności będzie chroniło przedsiębiorcę zarówno w przypadku wyrządzenia klientowi szkody materialnej, jak i osobowej (np. uszkodzenie ciała w wyniku zaniedbania pracowników firmy). Dzięki właściwej polisie nawet gdy dojdzie do takiego zdarzenia, klient salonu beauty otrzyma odszkodowanie od salonu kosmetycznego. Branża ta niesie za sobą ryzyko popełnienia szkód podczas wykonywania zabiegu, dlatego warto zainwestować w OC związane z prowadzoną działalnością.

Dopasujemy ubezpieczenie firmowe do Twoich potrzeb. Zostaw kontakt, a zadzwonimy do Ciebie.

Na czym polega OC zawodu?

OC zawodu ochroni Cię od ryzyka strat poniesionych przez Twoich klientów. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku zawodów związanych z bezpośrednią ingerencją cielesną u osób trzecich. Dzięki takiej polisie nawet wtedy, gdy na moment stracisz czujność, będziesz chroniony, a Twój klient otrzyma zadośćuczynienie za wszelkie nieświadomie wyrządzone szkody, których dozna w wyniku korzystania z usług w salonie kosmetycznym. OC zawodowe chroni Cię więc od ryzyka popełnienia błędu oraz konsekwencji popełnienia błędu w pracy.

Jakie ubezpieczenie powinna mieć kosmetyczka?

Jeżeli prowadzisz salon kosmetyczny lub fryzjerski, powinieneś zabezpieczyć nie tylko budynek, ale także zadbać o ubezpieczenie OC zawodowe kosmetologa. Polisa ta może zapewnić ochronę odpowiedzialności cywilnej np. w razie zarażenia klienta chorobami zakaźnymi (nie zawsze masz bowiem wpływ na higienę wszystkich osób korzystających z usług salonu).

Zarówno ochrona odpowiedzialności cywilnej, jak i wyposażenia zakładu kosmetycznego, może zabezpieczyć Cię na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Wypłata potencjalnej rekompensaty finansowej dla poszkodowanych klientów lub zakup nowego sprzętu mogą dotkliwie nadwyrężyć budżet Twojej firmy.

Odpowiednia ochrona ubezpieczeniowa salonu zapewni Ci także wypłatę odszkodowania między innymi w razie włamania, aktów wandalizmu, pożaru lub kradzieży oraz w ramach utraty majątku – np. specjalistycznego sprzętu czy mebli. (Więcej informacji o ubezpieczeniu lokalu użytkowego znajdziesz w tej poradzie).

Czy każdy salon kosmetyczny musi mieć ubezpieczenie?

Choć ubezpieczenie OC salonu kosmetycznego lub ochrona lokalu użytkowego nie są obowiązkowe, to jednak w wielu sytuacjach okazują się niezwykle przydatne. Większość przedsiębiorców wręcz nie wyobraża sobie bez nich prowadzenia działalności. Każdy gabinet kosmetyczno-fryzjerski, gabinet masażu, piercingu, tatuażu itd. powinien mieć wykupione ubezpieczenie OC salonu kosmetycznego, aby zapobiec ewentualnym konsekwencjom finansowym, które mogą być bardzo obciążające dla osób prowadzących tego typu biznes.

Warto bowiem pamiętać, że większe szkody zakłócają zwykle funkcjonowanie firmy. Jeśli dojdzie do konieczności nagłego remontu czy wymiany niezbędnych sprzętów, firma z dnia na dzień przestaje na siebie zarabiać, a stałe koszty, takie jak pensje pracowników nie znikają – na tę ewentualność każdy salon kosmetyczny powinien mieć wykupione polisy dla działalności.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie salonu kosmetycznego – jakie ryzyka uwzględnić?

Ubezpieczenie salonu kosmetycznego powinno uwzględniać nie tylko samą ochronę dla lokalu użytkowego. Istnieje szereg ryzyk charakterystycznych dla prowadzenia tego typu działalności. Są to bowiem usługi oparte na bezpośredniej ingerencji w ciało klienta, a więc należy się liczyć również z ryzykiem zakażeń lub innych niepożądanych reakcji na przeprowadzane zabiegi.

Kiedy zatem ma chronić OC salonu kosmetycznego? Zawsze wtedy, gdy nagłe zdarzenia zagrożą mieniu klienta lub jego zdrowiu. Mimo utrzymywania wysokiego reżimu sanitarnego i przestrzegania niezbędnych procedur w branży beauty niekiedy zdarzają się bowiem sytuacje niezależne od naszej woli, na co najlepszym rozwiązaniem będzie zakup ubezpieczenia OC działalności. Do najpopularniejszych ryzyk związanych z prowadzeniem salonu należy zaliczyć:

  • zdarzenia losowe: pożary, zalania, przepięcia, uderzenia pioruna itp.;
  • włamania, kradzieże, akty wandalizmu;
  • uszkodzenia specjalistycznych urządzeń elektronicznych w wyniku błędów w użytkowaniu, rozlania substancji itp.;
  • zakażenia chorobami zakaźnymi wirusowymi i bakteryjnymi;
  • uszkodzenia ciała klienta spowodowane błędami podczas zabiegów;
  • wypadki podczas wykonywania usług, np. oblanie ubrania klientki kwasem pilingującym lub acetonem, oblanie kawą itp.;
  • uraz spowodowany poślizgnięciem się klienta na mokrej podłodze lub nieodśnieżonym chodniku posesji;
  • uszczerbek zdrowotny pracownika w wyniku porażenia prądem podczas obsługi sprzętów;
  • wypadki pracowników w rezultacie zdarzeń losowych w pracy lub w drodze do niej/ z niej;
  • wypadki aut służbowych oraz zniszczenie przewożonego w nich mienia (np. kosmetyków).

Roszczenia klientek a odszkodowanie od kosmetyczki

Po źle wykonanej usłudze w gabinecie kosmetycznym możemy dochodzić zarówno odszkodowania za wyrządzoną szkodę, jak i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Z uwagi na możliwość popełnienia błędu przez personel salonu urody, często dochodzi bowiem do zniszczenia odzieży, oszpecenia ciała lub zaistnienia problemu zdrowotnego. W takich wypadkach każdemu klientowi, który poddał się zabiegowi, przysługuje roszczenie o odszkodowanie od salonu kosmetycznego.

W jakich sytuacjach możemy ubiegać się o zadośćuczynienie po przeprowadzonej usłudze?  Kiedy np. oblane kwasem lub acetonem ubranie zostało zniszczone, jeśli na skutek zabiegu doszło do powikłań skórnych oraz zaburzenia estetyki wyglądu, zabieg nie przyniósł prognozowanych rezultatów. Roszczenie od klienta może obejmować swym zakresem wszelkie koszty, jakie ten poniósł w związku z nieprawidłowo wykonanym w salonie kosmetycznym zabiegiem.

Zakres roszczenia o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie jest natomiast zależny od rozmaitych czynników i ustalany indywidualnie w każdej sytuacji. Na potencjalne zadośćuczynienie wpłynie na pewno rodzaj zabiegu, zakres wyrządzonej szkody, stopień oszpecenia ciała, koszty leczenia i zabiegów naprawczych, możliwość zniwelowania powikłań, a także sam stosunek klienta do sprawy.

Polecamy też artykuł: Ubezpieczenie na wypadek operacji plastycznej.

OC dla kosmetologa a OC dla salonu kosmetycznego – różnice

Ubezpieczenie dla kosmetologa i kosmetyczki może mieć inny zakres ochrony oraz sumy gwarantowane, ponieważ te dwa zawody różnią się skalą odpowiedzialności oraz kompetencjami. Każda z tych osób będzie miała inny zakres obowiązków pracowniczych i działań zawodowych, dlatego polisę OC należy dobrać indywidualnie.

W tym miejscu należy sobie zadać również pytanie, czy kosmetolog i kosmetyczka to ten sam zawód. Otóż nie! Podstawowym kryterium, które różnicuje kosmetyczkę od kosmetologa, jest ścieżka edukacyjna. Osoba aspirująca do zawodu kosmetyczki musi ukończyć kurs zawodowy lub dwuletnią szkołę kosmetyczną, po której uzyskuje się kwalifikacje technika usług kosmetycznych. Natomiast droga do zawodu kosmetologa wymaga już ukończenia trzyletnich studiów wyższych (licencjat) oraz ewentualnie dodatkowych dwóch lat nauki, do uzyskania tytułu magistra kosmetologii.

Warto wiedzieć!

Kosmetolog, dzięki wyższemu wykształceniu, jest uprawniony do wykonywania zaawansowanych zabiegów estetycznych i diagnostyki skórnej, opracowywania indywidualnych planów pielęgnacji oraz stosowania specjalistycznej aparatury. W jego kompetencjach leży również rozwiązywanie kompleksowych problemów skórnych.

Kosmetyczka, posiadająca kwalifikacje technika usług kosmetycznych, skupia się na podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych i upiększających, takich jak manicure, pedicure, oczyszczanie skóry czy aplikacja makijażu, koncentrując się bardziej na poprawie wyglądu i samopoczucia klienta niż na poważnych interwencjach medycznych.

Ubezpieczenie OC dla kosmetologa, który ponadto jest właścicielem swojego gabinetu, należy również rozszerzyć o polisę firmową, o której już pisaliśmy. Dzięki temu taka osoba zyska kompleksowe zabezpieczenie dla prowadzonej działalności, sprzętu medycznego  oraz pozostałego majątku, jakim dysponuje. Zatrudniając inne osoby jako właściciel gabinetu, powinno się również rozważyć ubezpieczenie kosmetologa i innych osób zatrudnionych w firmie. Nie wiesz, którą polisę wybrać? Wypełnij formularz i porozmawiaj naszym ekspertem!

Ile kosztuje OC dla kosmetyczki i salonu kosmetycznego?

Jedną z ważniejszych kwestii dotyczących zagadnienia ubezpieczenia dla kosmetyczek i kosmetologów jest cena. Nie ma jednej odgórnej stawki za tego typu polisę, ponieważ jest ona zależna zarówno od zakresu ubezpieczenia, jak i szczegółów oferty wybranego towarzystwa. Indywidualnie dobierana jest także wysokość sumy gwarancyjnej – im wyższa, tym większe odszkodowanie zapewnia w razie wystąpienia zdarzenia. Z wszelkimi szczegółami warto zapoznać się w OWU danej oferty.

Jeśli dana osoba jest właścicielem gabinetu, to do kosztu ubezpieczenia OC zawodowego należy doliczyć też często cenę składki za ochronę lokalu wraz z wyposażeniem (tu warto dokładnie oszacować wartość posiadanego majątku).

Szukasz ubezpieczenia salonu kosmetycznego? Sprawdź ofertę CUK!

Jeśli działasz w branży beauty i poszukujesz obecnie ubezpieczenia OC działalności, wykupisz je m.in. w towarzystwach PZU oraz Warta. By poznać szczegóły związane z aktualną ofertą wiodących ubezpieczycieli, porozmawiaj z doradcą CUK, który przedstawi Ci najlepsze propozycje polis dostosowane do potrzeb Twojej działalności.

Dzięki bogatej ofercie multiagencji CUK znajdziesz kompleksowe ubezpieczenie OC salonu kosmetycznego w korzystnej cenie. Wystarczy, że się z nami skontaktujesz! Zapewnimy Ci  nie tylko odpowiednią polisę firmową wraz z OC zawodu, ale też pełne wsparcie merytoryczne. Odwiedź naszą stronę, wypełnij formularz, zostaw swój numer wraz z wiadomością, a oddzwonimy, by dopasować dla Ciebie idealną ofertę ubezpieczenia gabinetu, OC kosmetologa lub kosmetyczki.

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Czy kosmetyczka i kosmetolog to ten sam zawód?

    Nie, kosmetyczka i kosmetolog to dwa różne zawody. Kosmetyczka to osoba, która ukończyła technikum usług kosmetycznych (2 lata) lub kurs zawodowy (kilka miesięcy). Wykonuje podstawowe zabiegi pielęgnacyjne na twarz i ciało. Kosmetolog natomiast ukończył studia wyższe na kierunku kosmetologia (3 lata) lub magisterskie (2 lata). Posiada szerszą wiedzę medyczną i umiejętności, co pozwala na wykonywanie bardziej zaawansowanych zabiegów. Zawody te różnią się zatem głównie ścieżką edukacji, która wpływa na zakres działań podejmowanych w pracy.

  • 2
    Czego nie może robić kosmetolog?

    Kosmetolog nie może przepisywać leków, stawiać diagnoz medycznych, ani wykonywać zabiegów chirurgicznych. Ograniczony jest również w wykonywaniu zaawansowanych procedur medycznych, prowadzeniu terapii leczniczej dla jednostek chorobowych i używaniu niektórych urządzeń medycznych zarezerwowanych dla personelu medycznego. Jego działalność skupia się wokół nieinwazyjnych zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych w oparciu o przepisy prawa i standardy zawodowe.

  • 3
    Czego nie może robić kosmetyczka?

    Kosmetyczka nie może:

    • Diagnozować i leczyć chorób skóry.
    • Przepisywać leków.
    • Wykonywać zabiegów medycyny estetycznej (botoks, kwas hialuronowy).
    • Przeprowadzać zabiegów chirurgicznych.
    • Wykonywać iniekcji (mezoterapia).
    • Prowadzić działalności leczniczej.

Oceń artykuł

4.50
(6)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku