2023-04-18

Ubezpieczenie ogrodzenia — zbiór najważniejszych informacji

Dowiedz się, jak ubezpieczyć płot.

Ubezpieczenie ogrodzenia — zbiór najważniejszych informacji

Ogrodzenie posesji to niezwykle ważny element chroniący dom przed intruzami. Właściwie dobrany płot zapewnia też prywatność osobom przebywającym w ogrodzie. Tak jak inne elementy nieruchomości może jednak podlegać rozmaitym szkodom, a nawet całkowitemu zniszczeniu – zarówno z winy lokatorów, jak i osób postronnych. Ubezpieczenie ogrodzenia z polisy mieszkaniowej od kradzieży i szkód może stanowić rozwiązanie problemu!

Inwestycja w optymalne zabezpieczenie posesji solidnym płotem to trafiony, a często wręcz wymagany sposób na zapewnienie sobie spokoju i prywatności, ale też ochrony przed wtargnięciem nieproszonych gości. Takie elementy często ulegają jednak różnego typu uszkodzeniom. Interesuje Cię ubezpieczenie ogrodzenia? Nie wiesz, co powinna zawierać taka polisa? Jaki zakres ochrony wybrać dla ubezpieczenia płotu? Ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości! Sprawdź, czy można i w jaki sposób najlepiej ubezpieczyć posiadane ogrodzenie!

Ogrodzenie – definicja według ubezpieczycieli

Zanim wyjaśnimy, na czym polega ubezpieczenie ogrodzenia, warto określić, czym będzie taki element z perspektywy ubezpieczycieli. Dla towarzystw ogrodzenie stanowi integralną część nieruchomości. Może chodzić o dom wolnostojący, dom w zabudowie szeregowej i bliźniaczej, a także dom letniskowy.

Ogrodzenie w polisie niekoniecznie będzie występować pod swoją nazwą. Często jest określane np. mianem elementu budowy lub działki. Podobnie jak komórki, altanki czy drewutnie, jest ono definiowane przez towarzystwa jako obiekt małej architektury.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie domu w budowie.

W skład ogrodzenia mogą wchodzić również wszystkie przymocowane do niego na stałe części. Ubezpieczenie nieruchomości może zatem zapewnić ochronę ogrodzenia wraz z siatką, murem, drewnianym płotem, bramą, furtką, instalacją domofonową czy skrzynką na listy. Polisa mieszkaniowa zabezpieczy także różnego typu mechanizmy oraz napędy do bram.

Sprawdź też, jakie dodatki do ubezpieczenia domu można i warto wybrać.

Jak ubezpieczyć ogrodzenie z polisy mieszkaniowej?

Ubezpieczenie ogrodzenia nigdy nie będzie możliwe w oddzieleniu od ubezpieczenia domu. Dzieje się tak, ponieważ, jak wspomnieliśmy wcześniej, ubezpieczyciele traktują je jako integralny element posesji. Ogrodzenie można zatem objąć ochroną, wykupując odpowiednie ubezpieczenie nieruchomości.

Jakie jeszcze elementy posesji można ubezpieczyć w ramach polisy mieszkaniowej? Będą to między innymi: garaż wolnostojący, nawierzchnia podjazdu, budynki gospodarcze, murowany grill, oczko wodne, studnia, elementy ozdobne (rzeźby, fontanny, instalacje), boiska, baseny, place zabaw dla dzieci wraz z instalacjami, krzyże i kapliczki, altany. Ubezpieczenie domu i mieszkania może więc zapewnić kompleksową ochronę wszelkim nieruchomym elementom znajdującym się na zewnątrz, które wchodzą w skład naszej działki.

Osoby zainteresowane tym tematem powinny wiedzieć także, jakie typy ogrodzeń można objąć ochroną. Otóż ubezpieczenie ogrodzenia z polisy mieszkaniowej obejmuje wszelkie konstrukcje, w tym drewniane, metalowe czy murowane. Nie ma więc znaczenia, z jakiego materiału został wykonany płot. Niemożliwe będzie natomiast ubezpieczenie ogrodzenia w przypadku bloku. Odpowiednią polisę można znaleźć, wykorzystując w tym celu kalkulator ubezpieczenia mieszkania i domu na stronie CUK!

Od czego można ubezpieczyć ogrodzenie?

Ubezpieczenie ogrodzenia i innych zewnętrznych elementów posesji będzie posiadało taki sam zakres jak wykupiona polisa mieszkaniowa. Jeśli więc ochrona nieruchomości obejmuje 20 ryzyk, to od tylu będzie również ubezpieczone nasze ogrodzenie. Oprócz standardowych zdarzeń losowych, takich jak pożar czy uderzenie pioruna warto rozważyć też odpowiadające nam rozszerzenia. Ubezpieczenie ogrodzenia od kradzieży lub innych ryzyk zawsze będzie jednak integralną składową polisy mieszkaniowej.

Zakres ochrony ogrodzenia i innych elementów posesji w ramach ubezpieczenia nieruchomości może uwzględniać m.in. następujące zdarzenia:

  • deszcz nawalny, grad;
  • powódź, zalanie;
  • pożar i dym;
  • huragan;
  • uderzenia pioruna;
  • upadek drzewa/masztu/słupa;
  • zapadnięcia ziemi, osunięcia gruntu;
  • uderzenie pojazdu mechanicznego/statku powietrznego;
  • kradzież.

Przykład 1:

Wokół posesji Anny stoi piękne drewniane ogrodzenie, które stanowi ważny element jej nieruchomości. Anna zdecydowała się ubezpieczyć ogrodzenie w ramach polisy mieszkaniowej.

Pewnego wieczoru, podczas burzy, piorun uderzył w drzewo, przewracając je na znajdujące się w pobliżu ogrodzenie. Deski w płocie zostały połamane, a niektóre elementy ogrodzenia runęły na ziemię.

Anna natychmiast zgłosiła szkodę do swojego ubezpieczyciela. Po przeprowadzeniu oceny i weryfikacji ubezpieczyciel zatwierdził roszczenie i wypłacił odszkodowanie na pokrycie kosztów naprawy i odbudowy ogrodzenia. Dzięki ubezpieczeniu ogrodzenia Anna uniknęła ponoszenia pełnych kosztów naprawy z własnej kieszeni.

Jakie wyłączenia mogą wystąpić w polisie mieszkaniowej?

Najczęstszym wyłączeniem, które może dotyczyć ubezpieczenia ogrodzenia w polisie mieszkaniowej, jest umyślne spowodowanie szkód przez ubezpieczającego (dotyczy to również zniszczeń spowodowanych pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających). Za szkody zapłacimy z własnej kieszeni również po stwierdzeniu rażącego niedbalstwa. W przypadku ogrodzenia może chodzić np. o nieostrożną wycinkę drzewa lub przeprowadzenie działań budowlanych na zbyt małej odległości, w rezultacie czego dojdzie do uszkodzeń. 

Niektóre towarzystwa w ofertach polis mieszkaniowych zastrzegają także brak ochrony od szczególnych rodzajów dewastacji, takich jak graffiti. Ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania również wtedy, gdy szkody powstaną w wyniku działań terrorystycznych lub wojennych – jest to popularne wyłączenie odpowiedzialności w OWU. [Dowiedz się więcej z artykułu: Czy można ubezpieczyć dom na wypadek wojny?]

Przykład 2:

Michał wykupił ubezpieczenie mieszkania, które obejmuje również ochroną ogrodzenie. Pewnego wieczoru, pod wpływem alkoholu, postanowił przeprowadzić wycinkę drzewa, znajdującego się w pobliżu ogrodzenia. Niestety, nieostrożnie przeprowadził działania i uszkodził płot. Deski zostały połamane, a niektóre elementy ogrodzenia runęły na ziemię.

Michał zgłosił szkodę do swojego ubezpieczyciela, oczekując odszkodowania. Jednak po przeprowadzeniu dochodzenia, ubezpieczyciel stwierdził, że szkoda miała związek z umyślnym działaniem ubezpieczającego i nie wypłacił odszkodowania. Zgodnie z warunkami polisy Michał był odpowiedzialny za naprawę uszkodzonego ogrodzenia z własnych środków.

Dlaczego warto ubezpieczyć ogrodzenie?

Instalacja ogrodzenia czy innych elementów na terenie posesji to zwykle duży wydatek. Niezależnie od tego, czy płot jest stary, czy nowy, zawsze należy liczyć się z pewnymi kosztami jego naprawy czy odbudowy. Jeśli więc zajdzie taka potrzeba, ubezpieczenie ogrodzenia z polisy mieszkaniowej ochroni nasz budżet domowy. Do zniszczeń może dojść zarówno w wyniku zjawisk atmosferycznych, jak i ingerencji osób trzecich lub zwierząt. Kompleksowa ochrona w ramach ubezpieczenia da nam gwarancję pokrycia kosztów również w przypadku kradzieży elementów konstrukcji ogrodzenia.

Sprawdź także: Jak ubezpieczyć nieruchomość od ognia i innych zdarzeń losowych.

Warto wiedzieć!

Jak dodatkowo zabezpieczyć ogrodzenie panelowe przed kradzieżą? Można w tym celu zastosować tak zwane nakrętki zrywalne, które są sporym utrudnieniem dla złodziei. Nakrętka zrywki bardzo mocno dociska obejmę, dzięki czemu panel jest niemożliwy do odkręcenia. W razie próby kradzieży złodziej musiałby zerwać nakrętkę, a ten zabieg wiąże się z zastosowaniem zestawu narzędziowego, co znacznie komplikuje próbę kradzieży.

Ile kosztuje ubezpieczenie ogrodzenia?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o koszt ubezpieczenia ogrodzenia. Taka ochrona jest bowiem jedną ze składowych polisy mieszkaniowej. Należy zatem obliczyć, ile wyniesie nas składka za ubezpieczenie nieruchomości. Co wpływa zatem na cenę polisy mieszkaniowej? Podstawowym czynnikiem jest wartość nieruchomości, którą określa się na podstawie miejsca zamieszkania, roku budowy czy rodzaju budynku. Istotny dla ceny polisy jest też jej zakres oraz wybrane rozszerzenia. Na ostateczną cenę polisy mieszkaniowej mogą wpłynąć też zniżki i zwyżki w ubezpieczeniu nieruchomości.

Gdzie ubezpieczyć ogrodzenie? Sprawdź ofertę CUK!

Po przeczytaniu artykułu wiesz już, że ubezpieczenie ogrodzenia to element polisy mieszkaniowej. Odpowiednia ochrona wszelkich konstrukcji zewnętrznych zapewni Ci spokój i bezpieczeństwo w razie zdarzeń losowych czy kradzieży. Szukasz polisy, która kompleksowo zabezpieczy elementy Twojej nieruchomości? Korzystając z porównywarki CUK, zyskasz dostęp do ofert wiodących towarzystw, takich jak Link4, Benefia czy Generali. Ubezpieczenie ogrodzenia w ramach polisy mieszkaniowej oferuje też PZU oraz Warta, a także wielu innych znanych ubezpieczycieli.

Ich aktualne propozycje sprawdzisz, wykorzystując łatwy w obsłudze kalkulator ubezpieczenia mieszkania i domu. Dzięki niemu znajdziesz dostosowaną do swoich potrzeb ofertę, a polisę wykupisz zdalnie! Możesz to zrobić także, odwiedzając najbliższą placówkę CUK lub dzwoniąc na naszą infolinię (22 27 00 337). Zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  • 1
    Co zrobić, gdy sąsiad uszkodził ogrodzenie?

W takiej sytuacji należy ubiegać się o odszkodowanie na pokrycie szkód z jego polisy mieszkaniowej, o ile posiada ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Jeśli sąsiad nie dysponuje taką polisą, pokrywa szkodę z własnej kieszeni. Odszkodowanie z OC sprawcy zdarzenia obejmuje wszelkie koszty, które poniesiemy w związku ze zdarzeniem, a więc także doprowadzenie ogrodzenia do stanu sprzed zdarzenia.

  • 2
    Do kogo należy ogrodzenie w domach szeregowych?

Zgodnie z treścią art. 154 Kodeksu cywilnego domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy. W związku z tym sąsiedzi korzystający z ogrodzenia na granicy zobowiązani są do wspólnego ponoszenia kosztów jego utrzymania.

  • 3
    Gdzie zgłosić uszkodzenie ogrodzenia?

Uszkodzenie, a także zniszczenie lub kradzież ogrodzenia należy zgłosić do swojego ubezpieczyciela niezwłocznie po stwierdzeniu szkody. Można to zrobić mailowo, telefonicznie lub osobiście – w oddziale. Na likwidację zakład ubezpieczeń ma maksymalnie 30 dni.

  • 4
    Kiedy ubezpieczenie nie chroni ogrodzenia?

Na odszkodowanie nie będziemy mogli liczyć, jeżeli do uszkodzenia tego elementu posesji przyczynimy się sami – celowo lub działając pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających. Mowa także o sytuacjach, gdy właściciel posesji umawia się z inną osobą, by ta umyślnie uszkodziła ogrodzenie w celu wyłudzenia odszkodowania. Niektóre towarzystwa nie zapewniają też ochrony od szczególnych rodzajów dewastacji – np.  graffiti.

  • 5
    Czy ubezpieczenie chroni przed uszkodzeniem płotu przez zwierzęta?

Zgodnie z prawem, § 1.: „Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło”. W takiej sytuacji odszkodowanie za zniszczenie naszego płotu możemy uzyskać z polisy OC właściciela zwierząt.

Oceń artykuł

4.50
(4)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku