2020-01-31

Ubezpieczenie nieruchomości przez wynajmującego – czy warto?

Jako właściciel nieruchomości zadbaj o swoją nieruchomość.

Ubezpieczenie nieruchomości przez wynajmującego – czy warto?

Jesteś właścicielem mieszkania i chcesz je wynająć? Wiele może wydarzyć się podczas użytkowania nieruchomości przez obce osoby, w tym dewastacje czy poważne w skutkach awarie. Dowiedz się po czyjej stronie leży obowiązek ubezpieczenia i kto będzie odpowiadać za wyrządzone szkody czy kradzież wyposażenia.

Kim jest najemca a kim wynajmujący?

Zgodnie z prawem, istnieje znaczna różnica pomiędzy wynajmującym a najemcą. Pierwszym z nich określa się osobę, która jest właścicielem lokalu i wiąże go umowa z najemcą, czyli tym, kto zgodnie z prawem użytkuje daną nieruchomość. Jednocześnie najemca nie ma do niej prawa własności. W praktyce oznacza to, że wynajmujący jest właścicielem mieszkania, które chce wynająć, aby czerpać korzyści majątkowych, a najemca to osoba użytkująca lokal. Obydwie osoby narażone są na straty związane z kradzieżą lub uszkodzeniem wyposażenia domu.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa dla wynajmujących mieszkanie

Niestety, właściciel nigdy nie ma pewności co do prawidłowego użytkowania i zabezpieczenia lokalu przez osoby, które w nim mieszkają. Możesz oczywiście zastosować drzwi antywłamaniowe, dodatkowe zamki czy ograniczyć cenne wyposażenie do minimum. Istnieje jednak wiele sytuacji i zdarzeń, które mogą okazać się tragiczne w skutkach, szczególnie pod względem finansowym. Właśnie dlatego warto postawić na ubezpieczenie nieruchomości z rozszerzeniem o klauzulę OC najemcy. Stanowi zabezpieczenie w momencie pożaru, huraganu czy zdarzeń losowych, ale nie tylko. Zakres ochrony może dotyczyć zarówno samych murów i elementów stałych, jak i wyposażenia. Ta opcja jest przydatna szczególnie tym wynajmującym, którzy oddają w ręce najemców sprzęt AGD, RTV czy meble. Dzięki temu, podczas włamania z kradzieżą, będziesz mógł otrzymać odszkodowanie. Poszukując odpowiedniej oferty ubezpieczenia mieszkania, sprawdź czy możesz zabezpieczyć się również od dewastacji i przepięć. Tego typu ryzyka mogą okazać się niezbędne w polisie mieszkaniowej dla osób, które wynajmują własną nieruchomość.

Ubezpieczenie nieruchomości – gwarancja komfortu czy obowiązek?

Każde ubezpieczenie nieruchomości jest dobrowolne, choć wyjątkiem w tej sytuacji jest wymóg banku podczas starania się o kredyt. Warto jednak zadbać o dodatkowe zabezpieczenie mieszkania, szczególnie jeśli mają korzystać z niego obce osoby. Najczęściej nieruchomość wynajmują ludzie młodzi, studenci lub osoby pracujące. Nie masz pewności, jakie podejście do cudzego majątku posiadają Twoi najemcy. Właśnie dlatego mieszkanie jest narażone na liczne zniszczenia czy nawet kradzieże. Właściciel każdej wynajmowanej nieruchomości musi liczyć się z problemem doinwestowywania. W tej sytuacji, lepiej zapewnić sobie dodatkowe wsparcie finansowe od ubezpieczyciela. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

OC w życiu prywatnym – zwróć na nie uwagę

Ubezpieczenie mieszkania to nie jedyne zabezpieczenie, na które możesz liczyć. Przyda Ci się także OC w życiu prywatnym. Może okazać się to niesamowitym wsparciem, np. podczas awarii pralki, kiedy najemcy przez przypadek zaleją sufit sąsiadowi z piętra niżej. Będziesz mógł starać się o odszkodowanie i nie pokrywać kosztów za wyrządzone szkody z własnej kieszeni. Zwróć uwagę czy podczas podpisywania umowy, będziesz mógł ubezpieczyć działanialokatorów w Twojej nieruchomości.

Grunt to dobrze sporządzona umowa

W podanym powyżej przykładzie z awarią pralki, mogą także wystąpić szkody w Twoim mieszkaniu. Kto poniesie odpowiedzialność i koszty za remont? Wszystko zależy od umowy sporządzonej z najemcą. Powinny się w niej znaleźć warunki ponoszenia odpowiedzialności za szkody, które możesz dopasować do posiadanego ubezpieczenia nieruchomości. Najlepiej zastosować także kaucję od najemcy, która będzie dodatkowo zabezpieczać Cię w przypadku wyrządzonych szkód.

Porównaj oferty ubezpieczeń

Znajdź najbardziej opłacalną opcję dla swojego mieszkania. Sprawdź nasz kalkulator online, dzięki któremu szybko wyliczysz składkę i kupisz polisę. Możesz też zadzwonić na infolinię lub odwiedzić jedną z placówek.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku