2023-10-02

Ubezpieczenie dla instruktora nauki jazdy – sprawdź szczegóły!

Jesteś instruktorem nauki jazdy? Sprawdź, jak się ubezpieczyć!

Ubezpieczenie dla instruktora nauki jazdy – sprawdź szczegóły!

Praca w charakterze instruktora nauki jazdy nie jest dla każdego. Wymaga bowiem nie tylko specjalnych uprawnień, ale także odpowiednich cech i umiejętności. Obarczona jest sporym ryzykiem, a sam szkoleniowiec musi brać na siebie często ogromną odpowiedzialność. Ubezpieczenie dla instruktora nauki jazdy musi chronić nie tylko jego i innych uczestników ruchu, ale też pojazd szkoleniowy w razie potencjalnych zniszczeń powodowanych przez kursantów.

Jakie polisy kompleksowo zabezpieczą instruktora podczas prowadzenia działalności zawodowej? Czy zwykłe OC komunikacyjne to dostateczna ochrona? Na kim spoczywa odpowiedzialność za wypadek lub stłuczkę podczas nauki jazdy? Na te i inne towarzyszące zagadnieniu pytania odpowiadamy w tym artykule. Przeczytaj poradę i dowiedz się więcej!

Jakie ubezpieczenie musi mieć instruktor nauki jazdy?

Choć specjalne ubezpieczenie OC instruktora nauki jazdy nie funkcjonuje jako polisa zawodu, to każdy, kto prowadzi tego typu działalność wykorzystuje do niej auto, musi więc wykupić obowiązkową polisę OC komunikacyjną. Warto zadbać też o ochronę autocasco pojazdu. Jeśli ponadto jako instruktor nauki jazdy jesteś właścicielem ośrodka szkoleniowego – chroń swój biznes ubezpieczeniem firmowym.

W razie zdarzenia spowodowanego podczas praktycznych części szkolenia kursantów instruktor nauki jazdy posiada już obowiązkowe ubezpieczenie OC komunikacyjne i właśnie ono będzie działało w razie stłuczki czy wypadku spowodowanego przez kierującego pojazdem szkoleniowym. Jednak jeśli prowadzi on swoją działalność, powinien rozważyć dodatkowo AC i dobry pakiet assistance dla swojego pojazdu lub floty aut oraz ubezpieczenie firmy.

Ubezpieczenie OC instruktora nauki jazdy – zakup polisy

Podkreślmy, że instruktora w przypadku kolizji lub stłuczki spowodowanej przez kursanta chroni obowiązkowe OC komunikacyjne właścicieli pojazdów mechanicznych. Do wykupienia tego ubezpieczenia jest zobowiązany każdy właściciel samochodu, także właściciel auta wykorzystywanego do nauki jazdy. Najlepsze oferty OC od wiodących towarzystw ubezpieczeniowych można sprawdzić w kalkulatorze OC i AC. Polisę można kupić online, w jednej z licznych placówek CUK lub podczas rozmowy telefonicznej z doradcą!

Czytaj też poradę: Instruktor nauki jazdy – wymagania, kurs, zarobki

Ubezpieczenie działalności instruktora nauki jazdy

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jedyną obowiązkową polisą dla instruktora lub ośrodka szkoleniowego jest OC. Stanowi ona jednocześnie formę ochrony dla prowadzonych podczas wykonywania pracy czynności. Jest bowiem optymalnym zabezpieczeniem w razie szkód spowodowanych na osobach trzecich lub mieniu przez kursantów lub instruktora w trakcie prowadzenia nauki jazdy.

Prowadząc własny ośrodek szkolenia kierowców, warto rozważyć jednak także ubezpieczenie swojej działalności. Polisa firmowa może chronić na przykład od utraty płynności finansowej spowodowanej przestojem w biznesie (tutaj znaczenie będzie mieć powód przerwy), a także kradzieżą lub zniszczeniem majątku firmowego.

Czy wiesz, że...

Instruktor nauki jazdy nie musi w żaden dodatkowy sposób ubezpieczać się w razie wypadku lub kolizji spowodowanej w trakcie nauki? Chroni go bowiem obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC). Towarzystwo pokryje z niego ewentualne szkody, jednak trzeba liczyć się z tym, że po zbadaniu okoliczności zdarzenia może ono zwrócić się z regresem do sprawcy zdarzenia.

Kto odpowiada za wypadek podczas nauki jazdy?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych jasno określa, że ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przypisane jest do konkretnego pojazdu, nie do osoby. Można wnioskować z tego, że jeśli podczas nauki jazdy kierujący pojazdem kursant doprowadzi do kolizji lub wypadku, poszkodowany w zdarzeniu będzie musiał zwrócić się o odszkodowanie do towarzystwa, w którym polisę OC ma wykupioną właściciel pojazdu, czyli OSK lub instruktor, jeśli prowadzi on własną działalność.

Miałeś wypadek lub stłuczkę? Pobierz: wzór oświadczenia sprawcy kolizji drogowej [PDF]

Jesteś instruktorem i prowadzisz ośrodek szkoleniowy? Kup polisę!

Jeśli prowadzisz ośrodek nauki jazdy i jesteś instruktorem, wykup obowiązkowe oraz dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, wykorzystując do tego kalkulator i OC i AC na stronie CUK. Zadbaj o kompleksową ochronę swojego auta.

Oprócz OC pojazdu pamiętaj też o ubezpieczeniu prowadzonej działalności, kupując polisę firmową – wypełnij formularz na stronie i wraz z naszym ekspertem dobierz najlepszą ochronę dla swojego biznesu! Wolisz zapytać o konkretne polisy osobiście? W tym celu zadzwoń na naszą infolinię (22 27 00 337) lub odwiedź nas w najbliższej stacjonarnej placówce CUK – czekamy na Twój kontakt!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Kiedy instruktor nauki jazdy traci uprawnienia?

    Dzieje się tak po prawomocnym wyroku sądu – instruktor straci swoje uprawnienia tylko wówczas, gdy sąd skaże go za przestępstwo. Utrata uprawnień jest też związana z wykreśleniem instruktora z ewidencji instruktorów. Czynności tej z różnych powodów może dokonać właściwy miejscowo starosta.

    Te przestępstwa mogą być powodem utraty uprawnień:

    • przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym;
    • popełnione w celu uzyskania korzyści majątkowej lub osobistej;
    • umyślne przeciwko życiu i zdrowiu;
    • przeciwko wiarygodności dokumentów;
    • przeciwko wolności seksualnej i obyczajowej;
    • prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub innego podobnie działającego środka
  • 2
    Czego nie może robić instruktor nauki jazdy?

    Niewskazane lub wręcz zabronione będą wszelkie zachowania naruszające profesjonalizm instruktora podczas wykonywanej pracy. Instruktor nauki jazdy pod żadnym pozorem nie powinien:

    • palić papierosów lub korzystać z telefonu podczas jazdy;
    • wykonywać aktywności niezwiązanych z prowadzonym szkoleniem;
    • spóźniać się na umówione zajęcia;
    • podnosić głosu na kursanta lub rozpraszać go rozmową;
    • przewozić w samochodzie osób postronnych;
    • zezwalać kursantom na łamanie przepisów ruchu drogowego;
    • negatywnie komentować zachowań innych uczestników ruchu;
    • uciekać się do niekonstruktywnej krytyki wobec kursantów.
  • 3
    Jak otworzyć własną szkołę nauki jazdy?

    W tym celu należy zgłosić się do starostwa powiatowego i uzyskać wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców (koszt ~500 zł). Tam też udzielone zostaną szczegółowe informacje dotyczące wymagań wobec szkół jazdy, określone w prawie o ruchu drogowym. Ponadto aby móc prowadzić ośrodek szkolenia kierowców:

    • nie można być prawomocnie skazanym za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów;
    • należy posiadać odpowiednie uprawnienia oraz 3-letnią udokumentowaną praktykę w szkoleniu kandydatów na kierowców lub zatrudniać co najmniej jednego instruktora spełniające powyższe wymagania.

Oceń artykuł

5.00
(3)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku