2023-09-15

Karta EKUZ dla kierowcy międzynarodowego – co to jest i jak ją wyrobić?

Podpowiadamy, jak złożyć wniosek o EKUZ pracownicze.

Karta EKUZ dla kierowcy międzynarodowego – co to jest i jak ją wyrobić?

Jesteś kierowcą zatrudnionym w firmie transportowej, która oddelegowuje Cię za granicę? Słyszałeś o karcie EKUZ dla kierowcy międzynarodowego, ale nie wiesz, jak o nią wystąpić? Do czego uprawnia Cię karta EKUZ w związku z wykonywaniem pracy w innym państwie UE/EFTA? Czy zawsze EKUZ dla kierowcy wystarczy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Karta EKUZ dla kierowcy międzynarodowego – co to jest?

Zanim dowiemy się, jak wyrobić EKUZ dla kierowcy międzynarodowego, odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest EKUZ. To Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do korzystania z pomocy medycznej za granicą w krajach UE/EFTA. Mając kartę EKUZ można skorzystać z usług medycznych w placówkach, które będą odpowiednikami naszego polskiego NFZ. Trzeba jednak pamiętać, że leczenie odbywa się na takich samych zasadach, jak inni mieszkańcy tego kraju. Jeśli płacą oni za daną usługę medyczną, my również będziemy musieli, nawet gdy w Polsce jest ona bezpłatna.

W kontekście naszego tematu musisz wiedzieć, że rozróżnia się dwa rodzaje karty EKUZ – turystyczną oraz pracowniczą. Chociaż zakres mają taki sam, inaczej będziemy się o nią ubiegać. O tym, jak wyrobić kartę EKUZ dla kierowcy przeczytasz niżej.

Czy wiesz, że...

Karta EKUZ dla kierowcy międzynarodowego ma taki sam zakres jak EKUZ turystyczne, czyli:

  • leczenie, które jest niezbędne według przyjmującego pacjenta lekarza i nieplanowane, a udzielone jest po to, by nie wracać do kraju przed końcem pracy w delegacji;
  • usługi medyczne świadczone są tylko w ramach publicznego systemu, na takich samych zasadach jak obowiązują w danym państwie.

W jakich krajach obowiązuje karta EKUZ kierowcy?

Karta EKUZ dla kierowcy międzynarodowego działa w takich państwach jak:

  • kraje Unii Europejskiej, czyli UE (w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Łotwie, Malcie, Niemczech, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, we Włoszech oraz na Węgrzech, Cyprze i Litwie);
  • kraje Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, czyli EFTA (w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii).

Jak wyrobić EKUZ dla kierowcy międzynarodowego – krok po kroku

Ponieważ to na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa podczas podróży służbowej, to on musi zrobić pierwszy krok. Najpierw występuje do ZUS o wydanie zaświadczenia A1. Taki formularz jest unijnym potwierdzeniem, że osoba zatrudniona w danej firmie ma ważne ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Wystawiany jest na maksymalnie 24 miesiące. Zaświadczenie A1 składa się osobiście w placówce ZUS, pocztowo, a także przez internet (za pośrednictwem platformy PUE ZUS).

Dopiero teraz można złożyć wniosek o EKUZ pracownicze (w naszym przypadku będzie to EKUZ kierowcy). Formularz można pobrać ze strony internetowej www.pacjent.gov.pl/ekuz. Także tutaj pobierzesz wypełniony wzór wniosku o wydanie EKUZ w związku z wykonywaniem pracy. Dzięki temu będziesz miał pewność, że druk wypełnisz prawidłowo.

I teraz ważna informacja! W przypadku pracowniczego wniosku o EKUZ można złożyć go online! Wypełnione dokumenty trzeba zeskanować i wysłać na adres mailowy: ekuz.praca@nfz.gov.pl. W takim przypadku urzędnicy przesyłają wyrobioną kartę EKUZ pocztą.

Czy wiesz, że...

Pracownicza karta EKUZ wydawana jest dla osób ubezpieczonych w NFZ oraz członków ich rodzin, gdy wyjazd do państw UE lub EFTA ma związek z poszukiwaniem lub wykonywaniem pracy. Dotyczy to także pracowników dyplomatycznych lub konsularnych.

Ile trwa wyrobienie karty EKUZ dla kierowcy przez internet?

Wiemy już, że by złożyć wniosek o EKUZ dla kierowcy przez internet, potrzebne jest zaświadczenie A1. Czas oczekiwania na ten formularz to maksymalnie miesiąc lub 2 miesiące w wyjątkowych sytuacjach.

Natomiast jeśli chodzi o samą kartę EKUZ to rozpatrzenie wniosku może trwać maksymalnie 5 dni roboczych lub – jeśli składamy wniosek w okresie od czerwca do września – 10 dni roboczych.

EKUZ dla kierowcy międzynarodowego – jak długo jest ważne?

To, na jak długo wydana będzie pracownicza karta EKUZ, a w naszym przypadku EKUZ dla kierowcy międzynarodowego zależy od tego, na ile czasu przewidziane jest zatrudnienie. Jeśli np. na 5 miesięcy, to taki okres zostanie wpisany w zaświadczeniu A1 i właśnie tyle czasu będzie działać nasza karta EKUZ. Pamiętajmy, że formularz A1 obowiązuje maksymalnie 24 miesiące.

Czy kierowca może jechać za granicę bez karty EKUZ?

Wiemy już, że karta EKUZ czy to turystyczna, czy też pracownicza wydawana jest bezpłatnie wszystkim, którzy płacą składki ZUS. Jej zakres jest identyczny, co oznacza, że zarówno turysta, jak i pracownik oddelegowany do pracy za granicą mogą korzystać z usług medycznych w krajach UE/EFTA na takich samych zasadach. Taki dokument nie jest obowiązkowy jednak zawsze warto go mieć podczas wyjazdu za granicę, tym bardziej że jest bezpłatny – zarówno w przypadku turystycznego wyjazdu, jak i służbowego.

Może się okazać, że EKUZ dla kierowcy międzynarodowego, czyli nasze pracownicze EKUZ będzie wydane tylko na 3 miesiące, bo tyle pozostało nam do zakończenia umowy w danej firmie. Jeśli kierowca ma turystyczne EKUZ, które jest ważne dłużej nie ma konieczności wydawania pracowniczego. Teoretycznie to pracodawca odpowiada za leczenie swojego pracownika oddelegowanego do pracy za granicą, jednak jeśli dojdą oni do porozumienia w kwestii karty EKUZ, nie ma konieczności wyrabiania nowej.

Trzeba wiedzieć, że obowiązkiem kierowcy, który oddelegowany jest przez firmę do pracy za granicą jest posiadanie zaświadczenia A1. Jeśli podczas kontroli okaże się, że nie ma on tego druku, na firmę, w której jest zatrudniony zostanie nałożona kara finansowa lub jej usługi w danym państwie zostaną zawieszone. Dlatego, nawet jeśli kierowca będzie posługiwał się kartą EKUZ turystyczną, bo tak jest mu wygodnie, to przedsiębiorca, który oddelegowuje go do pracy za granicą musii wystąpić o zaświadczenie A1.

EKUZ a ubezpieczenie zdrowotne dla kierowcy

Przedsiębiorstwa świadczące usługi transportu międzynarodowego odpowiadają za kierowców, którzy są u nich zatrudnieni. W związku z tym, jeśli kierowca będzie musiał skorzystać z pomocy medycznej, będąc poza granicami kraju, to firma, która go zatrudnia będzie musiała pokryć ewentualne koszty. Okazuje się jednak, że zakres pracowniczego EKUZ nie zawsze jest wystarczający, by pokryć leczenie i w takiej sytuacji sprawdza się prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla kierowcy.

W niektórych bowiem krajach, w ramach ubezpieczenia EKUZ konieczne jest współpłacenie za usługi medyczne. Dzieje się tak szczególnie w przypadku leczenia ambulatoryjnego i stomatologicznego. Szczegółowe informacje na temat leczenia w danym kraju znajdują się na stronie www.nfz.gov.pl.

Co innego, jeśli wykupimy dla kierowcy prywatne ubezpieczenie. Wtedy, w ramach pakietu, na który się zdecydujemy, nasz pracownik otrzyma pomoc, za którą nie zapłacimy.

Sprawdź, ile kosztuje polisa na wyjazd zagraniczny w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.

Karta EKUZ dla kierowcy międzynarodowego – podsumowanie

  • Karta EKUZ dla kierowcy to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do korzystania z opieki zdrowotnej w krajach UE/EFTA. Jej zakres jest taki sam jak EKUZ turystycznego.
  • By wyrobić EKUZ dla kierowcy międzynarodowego, zatrudnionego w firmie transportowej, trzeba najpierw wystąpić o zaświadczenie A1 (robi to pracodawca). Dopiero wtedy można złożyć wniosek o wydanie pracowniczej karty EKUZ. Wysyła się go na maila: ekuz.praca@nfz.gov.pl. Karta EKUZ dla kierowcy wysyłana jest pocztą. Czas oczekiwania to 5 dni, a w sezonie 10 dni roboczych.
  • Pracownicza karta EKUZ wydawana jest na czas trwania zatrudnienia, ale jest aktywna nie dłużej niż 24 miesiące.

FAQ:

  • 1
    Jak wyrobić EKUZ dla kierowcy od ręki?

    Nie można wyrobić pracowniczej karty EKUZ od ręki. Czas oczekiwania to 5 dni roboczych poza sezonem lub 10 dni w okresie letnim. Można jednak wygodnie złożyć wniosek, wysyłając go za pośrednictwem e-maila.

  • 2
    Jak długo czeka się na wyrobienie karty EKUZ?

    Wniosek o pracowniczą kartę EKUZ rozpatrywany jest w ciągu 5 dni roboczych. Chyba że składamy go w sezonie urlopowym, czyli od czerwca do września. Wtedy możemy dostać naszą kartę nawet do 10 dni roboczych.

  • 3
    Jakie dokumenty potrzebne do wydania karty EKUZ dla kierowcy?

    By wystąpić o pracownicze EKUZ, potrzebne jest najpierw zaświadczenie A1, o które występuje przedsiębiorca, zatrudniający kierowcę. Następnie potrzebny jest wniosek o wydanie karty EKUZ w związku z wykonywaniem pracy w innym państwie UE/EFTA.

  • 4
    Czy karta EKUZ kierowcy przyjdzie pocztą?

    Wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć elektronicznie, wysyłając dokumenty na adres mailowy ekuz.praca@nfz.gov.pl. Wtedy urzędnicy wysyłają pocztą kartę EKUZ dla kierowcy międzynarodowego.

  • 5
    Ile jest ważna karta EKUZ kierowcy?

    Ważność karty EKUZ dla kierowcy jest taka sama jak długość obowiązywania zaświadczenia A1. Dokument ten wydawany jest na okres obowiązywania zatrudnienia. Jeśli więc kierowca ma umowę np. na 4 miesiące, to taki też okres będzie wpisany na zaświadczeniu A1 i tyle będzie ważna pracownicza karta EKUZ. Trzeba pamiętać, że druk A1 jest ważny do 24 miesięcy.

  • 6
    Czy można przedłużyć ważność karty EKUZ kierowcy?

    Karta EKUZ wydawana jest na czas trwania zatrudnienia.  Jeśli umowa kierowcy się zakończy i będzie przedłużona w danej firmie, konieczne będzie przejście całej procedury wydawania karty EKUZ dla kierowcy międzynarodowego od początku. Pamiętajmy, że zaświadczenie A1 jest ważne maksymalnie 24 miesiące. Po tym czasie trzeba wystąpić o kolejne i wyrobić nową pracowniczą kartę.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku