2023-09-27

Bagaż podręczny do samolotu – wymiary i wymagania

Sprawdź, co można wziąć na pokład samolotu.

Bagaż podręczny do samolotu – wymiary i wymagania

Samolot to najszybszy i dla wielu z nas niewątpliwie najwygodniejszy sposób odbywania dalekich podróży i pokonywania dużych odległości bez przesiadek. Stanowi idealny środek transportu dla wszystkich turystów, którzy planują na przykład weekendowe wycieczki po Europie!

Jeśli wybieramy się w krótką podróż, najlepszą metodą, by zaoszczędzić na biletach lotniczych, jest wybór bagażu podręcznego. Należy jednak pamiętać, że musi on spełniać konkretne wymogi dotyczące wagi i wymiarów narzucane przez przewoźnika. W tej poradzie znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania o bagaż podręczny do samolotu. 

Czym jest bagaż podręczny w samolocie?

Bagaż podręczny do samolotu może być inaczej definiowany przez różne linie lotnicze. W większości przypadków ma jednak pewne niezmienne cechy wspólne. Przede wszystkim musi on spełniać określone wymogi dotyczące wymiarów oraz wagi (dla każdego przewoźnika mogą być inne). W praktyce będzie to niewielkie torba, plecak lub walizka.

Bagaż podręczny wyróżniają stosunkowo małe rozmiary, dzięki czemu można zabrać go ze sobą na pokład samolotu i umieścić we wskazanym przez personel miejscu – najczęściej będzie to schowek zlokalizowany pod sufitem lub obszar pod fotelem.

Posiadanie tylko bagażu podręcznego do samolotu nie wymaga długiej odprawy bagażowej, z którą mamy do czynienia przy dużych i ciężkich walizkach. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu w trakcie przechodzenia procedur na lotnisku. Choć bagaż podręczny również jest monitorowany przed wejściem na pokład samolotu, kontrola ta przebiega o wiele szybciej niż w przypadku posiadania bagażu rejestrowanego. Na koszt określonego typu bagażu wpływa jego wielkość, ilość sztuk, trasa i data lotu, a także standardy przewoźnika. 

Co zalicza się do bagażu podręcznego?

Bagaż podręczny do samolotu może posiadać różne dopuszczalne formy. Będzie to zatem zarówno walizka z wyciąganą rączką, torba podróżna, czy kuferek bez kół, jak i zwykły plecak. Kształt, materiał czy faktura takiego obiektu nie będą tak istotne, jak jego wymiary (wysokość i szerokość) oraz ciężar.

Jeśli chodzi o wszelkiego typu torby podróżne, to trudno oszacować ich ostateczny wymiar po wypełnieniu wnętrza rzeczami. Warto pamiętać, że nieusztywniona torba na bagaż podręczny osiąga swoje docelowe wymiary dopiero po spakowaniu do niej wszystkich przedmiotów. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest w tym wypadku sztywny plecak lub walizka – bez względu na to, ile do nich włożymy, nie zmienią one raczej swoich pierwotnych wymiarów. Wówczas będziemy musieli zadbać jedynie o odpowiednią wagę bagażu.

Nietypowy bagaż podręczny

Często pasażerowie decydują się też na przewóz niestandardowych, lecz ważnych dla nich przedmiotów, które chcą zabrać na pokład samolotu, jednak nie będzie to typowy bagaż. Chodzi o wszelkiego rodzaju instrumenty muzyczne w dedykowanych futerałach, odpowiednio zapakowany sprzęt elektroniczny i sportowy, elementy garderoby czy też dzieła sztuki. W tych sytuacjach bezwzględnie należy dostosować się do wymogów związanych z wymiarami i wagą takiego bagażu. Bagaże o nieregularnych kształtach ciężko jest bowiem umieścić w schowkach na pokładzie.

Niektóre delikatne przedmioty, które linie lotnicze uznają za nieodpowiednie do przewozu w luku bagażowym, mogą zostać przyjęte do przewozu w kabinie jako bagaż podręczny. Mogą to być np. suknie ślubne, instrumenty muzyczne, sprzęt sportowy itp. Pasażer jest wówczas zobowiązany do wykupienia w tym celu dodatkowych miejsc siedzących – posłużą one do przewozu takich przedmiotów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć podczas dokonywania rezerwacji na stronie przewoźnika.

Wymiary i waga bagażu podręcznego – przykłady

Bagaż podręczny ma wymiary i ciężar określone na postawie wymogów danych linii lotniczych. Właśnie dlatego przed każdym lotem trzeba dokładnie zapoznać się z instrukcją przewoźnika. Informacje te są podawane już na etapie zakupu biletów. Za brak dostosowania się do tych wymogów na lotnisku grozi dodatkowa opłata (często o wiele wyższa od ceny pierwotnego biletu). W poniższej tabeli przedstawiamy dla porównania dopuszczalną wagę oraz wymiary podręcznego bagażu we wskazanej linii lotniczej.

Linie lotniczeWymiary bagażuWaga bagażu

bagaż podręczny Ryanair

40 × 20 × 25 i 55 × 40 × 20*

10 kg

bagaż podręczny WizzAir

40 × 30 × 20 i 55 × 40 × 23

10 kg

bagaż podręczny Lufthansa

40 × 30 × 10 i 55 × 40 × 23

8 kg

bagaż podręczny LOT

40× 35 × 10 i 55 × 40 × 23

8 kg

*Dokładne dane dostępne są na stronach przewoźników. Wymiary oraz limit wagowy mogą różnić się w zależności od trasy i daty lotu dla danej linii lotniczej. Te informacje warto śledzić na bieżąco w witrynach przewoźników podczas zakupu biletów. W przypadku dwóch różnych wymiarów chodzi o 2 sztuki bagażu umieszczane na podkładzie:

  • ➢ pod siedzeniem pasażera z przodu;
  •  
  • ➢ w schowku nad siedzeniem.

Limit wagowy bagażu podręcznego – dlaczego jest tak ważny?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, każda linia lotnicza może mieć odrębne wymogi dotyczące maksymalnej wagi i wymiarów bagażu podręcznego. Jest to uzależnione nie tylko od liczby pasażerów lotu, ale też od typu i wielkości danego samolotu. Na limity dotyczące bagażu wpływa też rodzaj zakupionego biletu – w niektórych przypadkach możemy np. spotkać się z opcją kupna dwóch bagaży podręcznych. Często znajdziemy też u przewoźnika dwa różne warianty bagażu podręcznego do wyboru – mniejszy lub większy w zależności od indywidualnych potrzeb pasażera.

Wymóg ten ma na celu zapobieganie nadmiernemu obciążeniu samolotu. O ile bowiem jeden odrobinę cięższy plecak nie zrobi różnicy dla tak wielkiej maszyny, to jeśli każdy pasażer miałby nadbagaż, przyniosłoby to opłakane skutki. Zbyt ciężki załadunek mógłby w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do awarii samolotu i katastrofy lotniczej. Właśnie dlatego należy bezwzględnie stosować się do narzucanych procedur.

Ważne!

Oprócz dostosowania się do narzucanych przez przewoźnika wymiarów i wagi bagażu należy też pamiętać, czego nie wolno umieszczać w bagażu podręcznym. Choć te wymogi precyzuje regulamin wybranych linii lotniczych, to zakaz zawsze będzie dotyczył m.in.: broni, ostrych narzędzi, środków chemicznych i toksycznych. Zabronione są także substancje łatwopalne, w tym farby w aerozolu, pojemniki z gazem i petardy.

Gdzie umieścić bagaż podręczny w samolocie?

Po przejściu odprawy osobisto-bagażowej, kontroli bezpieczeństwa oraz wydaniu karty pokładowej, udajemy się na pokład. Wówczas bagaż podręczny w samolocie należy zwykle umieścić w schowku nad siedzeniami lub pod fotelem – miejsce to wskaże personel pokładowy. W przypadku problemów z ulokowaniem bagażu podręcznego w odpowiedniej pozycji, o pomoc należy poprosić wykonującego kontrolę członka załogi.

Przed każdym startem maszyny zostaje przeprowadzony instruktaż, a następnie kontrola pokładu, podczas której na pewno zostaniemy poinformowani przez stewardessę, jeśli nasz bagaż podręczny znajduje się w złym miejscu lub nie jesteśmy odpowiednio przygotowani do lotu. Stosujmy się zatem do poleceń załogi.

Warto wiedzieć!

Choć bagaż podręczny może zawierać płyny, to tutaj także trzeba liczyć się z restrykcjami. Na pokład samolotu można wziąć tylko ich minimalną ilość. Każdy pasażer może mieć w bagażu podręcznym płyny lub żele w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml. Wszystkie pojemniki muszą być w jednej przezroczystej zamykanej torebce plastikowej o maksymalnej pojemności do 1 litra. Ważne jest zatem także to, że łączna ilość płynów nie może przekroczyć tej wartości.

Wybierasz się w podróż samolotem? Kup ubezpieczenie!

Choć samolot uchodzi za wyjątkowo bezpieczny środek transportu, to podczas takiej podróży również może dojść do wielu nieprzewidzianych sytuacji. Choć każdy pasażer wolałby ich uniknąć, to niestety na pewne zdarzenia nie zawsze mamy wpływ. Możesz natomiast podnieść standard swojego bezpieczeństwa w podróży i rozszerzyć własną ochronę, wykupując odpowiednią polisę turystyczną obejmującą między innymi ubezpieczenie bagażu.

Najlepsze aktualne oferty od wielu towarzystw znajdziesz, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na stronie CUK. Wybraną polisę wygenerujesz i opłacisz zdalnie w kilka minut bez wychodzenia z domu! Możesz także zapytać o nią naszego doradcę na infolinii (22 27 00 337) lub w najbliższej placówce CUK w Twojej okolicy – zachęcamy do kontaktu!

Czytaj także: Opóźniony lot – czy należy Ci się odszkodowanie?

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Co trzeba wyjąć z bagażu podręcznego podczas odprawy?

    Podczas kontroli bezpieczeństwa przy odprawie na lotnisku będziemy proszeni, by nasz bagaż podręczny opróżnić z płynów (odpowiednio zapakowanych pojemników po maksymalnie 100 ml o łącznej pojemności do 1 l), pokarmu dla dzieci, lekarstw, urządzeń elektronicznych (laptopa, telefonu), sprzętu fotograficznego, kluczy oraz  monet i wszelkich innych przedmiotów, które wskaże nam służba lotniska.

  • 2
    Czy plecak liczy się jako bagaż podręczny?

    Większość linii lotniczych dopuszcza tylko jedną sztukę bagażu podręcznego, którym może być właśnie plecak, torba, mała walizka itp. Wówczas każdy tego typu przedmiot będzie liczony jako nasz bagaż podręczny. Zdarza się, że przewoźnik zezwala na połączenie dwóch przedmiotów w całość (np. plecak+saszetka, plecak+torebka, plecak+futerał, plecak+poduszka). Wszystko zależy jednak od indywidualnych wymogów i instrukcji danego przewoźnika oraz opcji (taryfy), którą wykupiliśmy jako pasażerowie.

  • 3
    Czy torebka na ramię liczy się jako bagaż podręczny?

    Wszystko zależy od regulaminu danej linii lotniczej oraz wykupionej opcji bagażu. Właśnie dlatego należy dokładnie zapoznać się z instrukcją załączoną do biletu. Zwykle torebka nie będzie stanowiła problemu, o ile w razie potrzeby będzie można schować ją do większego bagażu podręcznego przed wejściem na pokład (np. do plecaka lub małej walizki). Jeśli jednak zostanie uznana za zbyt dużą, by np. umieścić ją pod fotelem w samolocie, przewoźnik potraktuje ją jako dodatkową sztukę bagażu podręcznego, co będzie oznaczało dopłatę.

  • 4
    Co, jeśli plecak podręczny jest za duży do samolotu?

    Plecak na bagaż podręczny może okazać się za duży, by spełnić wymogi danych linii lotniczych. Wówczas zostanie potraktowany jako bagaż rejestrowany i tylko w tej formie będziemy mogli go ze sobą zabrać w podróż. Oznacza to jednak zupełnie inną opłatę bagażową oraz odprawę na lotnisku. Jeśli zatem chcemy temu zapobiec, zawsze sprawdzajmy dopuszczalne wymiary i ciężar bagażu podręcznego.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku