Ubezpieczenie GAP – co to jest?

Czym jest ubezpieczenie GAP? Jeśli masz wątpliwości, wystarczy, że skorzystasz ze słownika ubezpieczeniowego CUK. Dowiedz się, co to jest ubezpieczenie GAP!

Ubezpieczenie GAP - rozszerzenie polisy AC przeznaczone dla osób, które kupują samochód na kredyt lub w ramach leasingu. Ma na celu zabezpieczyć finansowo właściciela auta, które szybko traci swoją wartość z biegiem czasu. Najczęściej kupuje się je jako uzupełnienie AC, które jest często wymaganym ubezpieczeniem przy kredycie. Ubezpieczenie GAP gwarantuje wypłatę środków w momencie kradzieży lub szkody całkowitej samochodu. W takiej sytuacji, właściciel auta otrzyma świadczenia z dwóch polis: AC i GAP. W ten sposób, nie musi się on martwić o pozostałą kwotę do spłacenia w ramach kredytu.

Przykładowo, jeśli klient kupił samochód i jednocześnie wziął kredyt na 150 000 złotych, wykupił ubezpieczenie AC oraz GAP. Po pewnym czasie, miał wypadek, w wyniku którego auto zostało uszkodzone w takim stopniu, że nieopłacalne było naprawianie go. Towarzystwo ubezpieczeniowe wyceniło samochód, którego wartość w dniu szkody wynosiła 100 000 złotych. Oznacza to, że klient straciłby 50 000 złotych na wartości, jednak w takim przypadku chroni go ubezpieczenie GAP. W ramach niego, właściciel auta otrzymał rekompensatę, którą przeznaczył na raty kredytu, które pozostały jeszcze do spłaty.

Czy wiesz, że…

Istnieje kilka rodzajów ubezpieczeń GAP. Pierwszy z nich jest fakturowy, który w największym stopniu chroni właściciela auta. Towarzystwo ubezpieczenie w momencie zdarzenia wypłaci mu różnicę pomiędzy kwotą na fakturze a wartością pojazdu w momencie kradzieży czy wypadku. Drugi z nich to finansowy i jest opłacalną opcją, ponieważ najczęściej okazuje się najtańszą. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca różnicę pomiędzy pozostałą kwotą do spłaty a wartością odszkodowania z AC. Trzecim rodzajem jest GAP indeksowy, w którym ubezpieczyciel ma wypłacić właścicielowi samochodu określoną w procentach wartość pojazdu. Z kolei GAP Casco gwarantuje wypłatę w wysokości różnicy pomiędzy wysokością odszkodowania z tytułu AC lub OC a sumą ubezpieczenia zawartą w umowie.