Naprawa bezgotówkowa – co to jest?

Czym jest naprawa bezgotówkowa dla ubezpieczycieli? Poznaj definicję naprawy bezgotówkowej, korzystając ze słownika ubezpieczeniowego CUK.

Naprawa bezgotówkowa - sposób likwidacji szkody metodą serwisową. Towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa koszty naprawy auta bezpośrednio w warsztacie. Ubezpieczyciel może zadecydować o naprawie w warsztacie partnerskim, gdzie odbywa się naprawa bezgotówkowa na częściach zamiennych. Nie musisz przedstawiać rachunków ubezpieczycielowi, bo ubezpieczyciel zajmuje się finansami. 

Przykładowo: Jan ma wykupione obowiązkowe OC i w kolejnym roku zdecydował się na cały pakiet OC+AC. Trzy miesiące po podpisaniu umowy, doszło do wypadku komunikacyjnego z jego winy. Auto zostało poważnie uszkodzone, a łączna kwota napraw wynosi 5000 złotych. Jan ma możliwość naprawy bezgotówkowej, dlatego po skontaktowaniu się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym od razu odstawia samochód do warsztatu. Ubezpieczyciel płaci za usługę, a pan Jan odbiera naprawione auto po kilku dniach.

Naprawa bezgotówkowa jest komfortowa dla właściciela auta, jednak towarzystwo ubezpieczeniowe musi mieć taki sposób rozliczenia w swojej ofercie. Przed rozpoczęciem naprawy, ubezpieczyciel musi też przedstawić kosztorys właścicielowi warsztatu samochodowego, aby ten mógł go zaakceptować i przystąpić do pracy. Naprawa bezgotówkowa jest przeciwieństwem naprawy gotówkowej, która polega na wypłacie pieniędzy właścicielowi samochodu. Może on samodzielnie zdecydować o tym, w którym warsztacie naprawi uszkodzone auto oraz kiedy to nastąpi.

Czy wiesz, że...

Ubezpieczyciel może wskazać warsztat samochodowy, w którym konieczna jest naprawa samochodu. Może to być autoryzowany warsztat partnerski, ale nie tylko. Towarzystwa ubezpieczeniowe współpracują także z mniejszymi warsztatami.