2021-07-13

Hulajnogi elektryczne - przepisy 2021

Jeździsz hulajnogą elektryczną? Sprawdź najnowsze przepisy!

Hulajnogi elektryczne - przepisy 2021

Hulajnogi elektryczne na drogach nie są już zaskakującym widokiem na chodnikach, ścieżkach rowerowych, a nawet drogach w mieście. Czy można prowadzić je bez prawa jazdy? Jaka jest maksymalna możliwa prędkość? Sprawdź, jakie są aktualne przepisy dotyczące prowadzenia hulajnóg elektrycznych.

UTO i hulajnogi elektryczne - nowe przepisy

Nowe przepisy 2021 dotyczące hulajnóg elektrycznych nie pojawiły się przypadkowo. Te środki transportu coraz częściej są widoczne na osiedlach w większych miastach, a także poza nimi. Nic dziwnego, że trzeba było uregulować prawnie prowadzenie tych pojazdów. Dzięki temu nie ma już wątpliwości, jak robić to zgodnie z przepisami i z głową!

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

W nowych przepisach dotyczących hulajnogi elektrycznej, pojawiają się jeszcze dwa rodzaje środków transportu. Są to:

  • UTO, czyli urządzenia transportu osobistego bez siedzenia i pedałów, ale napędzane elektrycznie, np. deskorolka elektryczna,
  • a także UWR, czyli urządzenia wspomagające ruch, które prowadzi się w pozycji stojącej, np. rolki, deskorolki tradycyjne.

Hulajnogi elektryczne mogą być prowadzone nawet przez osoby w wieku 10-18 lat, jednak trzeba posiadać kartę rowerową albo prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Po ukończeniu pełnoletności, nie ma konieczności przestawiania takich dokumentów w razie kontroli. Dzieci do 10 lat mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej tylko pod opieką osoby dorosłej, jednak nie po drogach publicznych.

Hulajnogi elektryczne - zmiany w prawie 2021

Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej zostały uregulowane prawnie. Nie ma już wątpliwości, którymi drogami się poruszać, ani jaką prędkością. Nowelizacja, która została wprowadzona 20 maja 2021 roku obejmuje:

  • zakaz przewożenia innych osób i zwierząt na hulajnodze elektrycznej i UTO,
  • zakaz ciągnięcia i holowania innych pojazdów,
  • zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu,
  • całkowity zakaz prowadzenia hulajnogi elektrycznej i UTO pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
  • zakaz przejeżdżania hulajnogą elektryczną i UTO przez przejście dla pieszych,
  • zmiany w dopuszczalnej maksymalnej prędkości,
  • regulację dróg, po których można się poruszać.

Nie wolno też jechać po jezdni, kiedy obok porusza się drugi uczestnik ruchu. Zawsze należy zachować odpowiednią ostrożność. Złamanie przepisów dotyczących prowadzenia hulajnogi elektrycznej grozi mandatem. Te wahają się od 20 do 500 złotych.

Konieczne jest również sygnalizowanie zmiany kierunku ruchu albo pasa - trzeba wyciągnąć rękę. W trakcie wyprzedzania innych środków transportu albo pieszych, należy zachować 1 metr odstępu.

Maksymalna prędkość prowadzenia hulajnogi elektrycznej

Ważną informacją dla osób, które prowadzą hulajnogi elektryczne oraz UTO jest to, że można nimi poruszać się pasem ruchu dla rowerów albo drogą przeznaczoną dla rowerzystów. Maksymalna dopuszczalna prędkość w tej sytuacji to 20 km/h.

Można też jeździć ulicą, jeśli nie ma specjalnie oznaczonych dróg dla rowerów. Kierowca jest jednak zobowiązany korzystać jedynie z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z maksymalną prędkością 30 km/h.

Jeśli powyższe opcje nie są możliwe, hulajnogę elektryczną można prowadzić również po chodniku wzdłuż jezdni. To rozwiązanie sprawdza się, kiedy ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i jednocześnie nie ma specjalnych dróg dla rowerzystów. Jaka jest maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej w tym przypadku? Tu przepisy nakazują dostosowania się do prędkości pieszych. Trzeba też pamiętać o ustąpieniu im pierwszeństwa.

Gdzie parkować hulajnogi elektryczne?

Zmiany w przepisach dotyczących hulajnogi elektrycznej dotyczą również parkowania tych środków transportu. Można ją umieścić w miejscu wyznaczonym przez zarządcę na chodniku. Jeśli ma on więcej niż 1,5 metra szerokości i nie ma wskazania, gdzie można zostawić hulajnogę elektryczną, można ją bezpiecznie zaparkować. Trzeba jednak pamiętać, aby była jak najdalej od jezdni oraz równolegle do krawędzi chodnika. 

Warunkiem takiego pozostawienia środka transportu jest to, że nie ma zakazu postoju albo zatrzymywania się. Za złamanie tych zasad grozi mandat, a jeśli hulajnoga będzie zagrażać poruszaniu się po drogach, konieczne będzie usunięcie pojazdu. To dodatkowe koszty dla kierowcy.

Ubezpiecz swoją hulajnogę elektryczną!

Chcesz kupić ubezpieczenie dla hulajnogi elektrycznej? Zdecydowanie polecamy to rozwiązanie! Jest kilka opcji ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej. Zostały one szczegółowo opisane w poradzie “Ubezpieczenie hulajnogi - wszystko, co musisz wiedzieć”. Masz dodatkowe pytania lub chcesz kupić polisę? Skontaktuj się z naszymi doradcami. Czekamy na Ciebie na infolinii i w placówkach!

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku